Shifra të larta/ COVID-19 në Itali, mbi 2 mijë raste të reja dhe 40 humbje jete në 24 orët e fundit

TOPSHOT - A man wearing a protective mask passes by the Coliseum in Rome on March 7, 2020 amid fear of Covid-19 epidemic. - Italy on March 6, 2020 reported 49 more deaths from the new coronavirus, the highest single-day toll to date, bringing the total number of fatalities over the past two weeks to 197. (Photo by Alberto PIZZOLI / AFP)

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë regjistruar 2,668 raste të reja dhe kanë humbur jetën 40 qytetarë.

Nërkohë janë shëruar 3,709 qytetarë, ndërsa në spitalet COVID po marrin trajtim 359 qytetarë.

Që nga fillimi i pandemisë  janë infektuar me Covid 4,709,753 persona mes të cilëve 131,461 qytetarë kanë humbur jetën dhe betejën me Covid e kanë fituar 4,498,924 qytetarë.