Epoka e Ten Hag në United fillon me humbjen ndaj Brighton

Menaxheri i ri Erik ten Hag pa thellësinë e krizës në Manchester United kur skuadra e tij ra në një humbje 2-1 në Premier League nga Brighton & Hove Albion në Old Trafford të dielën, me gjermanin Pascal Gross që shënoi dy herë. Shpresat e tifozëve të United se sezoni jashtë sezonit do të shënonte një pikë kthese janë zbehur, me klubin që nuk ka arritur të bëjë lëvizje të mëdha ende në tregun e transferimeve dhe ka pasur një njohje të zymtë me ndeshjen hapëse të klubit. Ish-trajneri i Ajax-it dëshmoi një performancë që ishte po aq e shkëputur sa ato të prodhuara nga paraardhësit e tij Ralf Rangnick dhe Ole Gunnar Solskjaer sezonin e kaluar. Ndjenja se ky ishte një vazhdim i rënies së vitit të kaluar filloi përpara fillimit, ku pati edhe më shumë protesta të zhurmshme dhe të zemëruara kundër pronarëve të United, familjes amerikane Glazer, nën tribunën jugore.

Nëse kjo ndihej e njohur, atëherë pamja e Scott McTominay dhe Fred në mesfushë teksa United po punonte kundër skuadrës së shkëlqyer të Graham Potter ishte në deja vu.

United kishte qenë i çuditshëm në humbjen e tyre 4-0 në Brighton në maj dhe, edhe me debutimet për mbrojtësin Lisandro Martinez dhe mesfushorin Christian Eriksen, pak u ndjenë të ri ose të ndryshuar në lidhje me performancën. Brighton kaloi në epërsi në gjysmë ore me Leandro Trossard që gjeti ish-sulmuesin e United, Danny Welbeck, i cili vendosi topin në shtyllën e pasme që Gross të futej në shtëpi. Nëntë minuta më vonë, Gross dyfishoi epërsinë, me golin e tij të gjashtë në karrierë kundër United, pasi David De Gea e kishte shtyrë dobët një makinë Solly March drejt e në rrugën e gjermanit, i cili përsëri nuk gaboi.

United hyri në pushim nën tingujt e bërtitjeve nga mbështetësit e tyre – dikur një dukuri e rrallë, por gjithnjë e më shumë pjesë e përvojës në Old Trafford. Ten Hag prezantoi Cristiano Ronaldon në minutën e 53-të dhe sulmuesi portugez, i cili raportohet se dëshiron të largohet nga klubi, dha shkëndijë për rikthimin në tentativë të United. Skuadra vendase u hap në minutën e 68-të, kur një përleshje goje përfundoi me Alexis Mac Allister që ktheu topin në rrjetën e tij, por Brighton mbajti fitoren e dytë radhazi kundër United dhe të parën ndonjëherë në Old Trafford./ Përktheu APEL