Zyrtare nga FIFA, ndalohet shitja e alkoolit në Kupën e Botës në Katar

Tifozët e Kupës së Botës në Katar nuk do të lejohen të blejnë alkool në tetë stadiumet e turneut.

Kthesa kthese vjen 48 orë përpara ndeshjes hapëse të garës ndërmjet Katarit dhe Ekuadorit në stadiumin Al Bayt në Al Khor të dielën.

Katari fillimisht kishte urdhëruar që tribunat e Budweiser të ishin më pak të spikatura, por tani alkooli nuk do të shitet fare në stadiume – me përjashtim të spektatorëve të korporatave.

FIFA tha: “Pas diskutimeve midis autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, është marrë një vendim për të fokusuar shitjen e pijeve alkoolike në Festivalin e Fanave të FIFA-s, destinacione të tjera të tifozëve dhe vende të licencuara, duke hequr pikat e shitjes së birrës nga stadiumi i Katarit të Kupës së Botës 2022. perimetra.”

Ai shtoi se Bud Zero do të ishte ende i disponueshëm dhe se do të “vazhdojë të sigurojë që stadiumet dhe zonat përreth ofrojnë një përvojë të këndshme, të respektueshme dhe të këndshme për të gjithë tifozët”.