Zhvillimet globale mjedisore në gusht

Në gusht u publikuan disa raporte në lidhje me ndryshimin e klimës dhe efektet e tij në rritje, së bashku me iniciativat dhe premtimet inkurajuese për mbrojtjen e mjedisit.

Më poshtë është një listë e zhvillimeve mjedisore, raporteve dhe ngjarjeve.

2 gusht:

– Financimi i klimës në Afrikë duhet të jetë një fokus për zbatimin e masave zbutëse dhe përshtatëse, thonë ekspertët.

5 gusht:

– Kina pezullon bashkëpunimin me SHBA-në për ndryshimet klimatike në shenjë hakmarrjeje për vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në Tajvan.

7 gusht:

– Senati i SHBA miraton një projekt-ligj gjithëpërfshirës prej 430 miliardë dollarësh që synon të luftojë ndryshimet klimatike, të ulë çmimet e barnave dhe të rrisë disa taksa të korporatave.

– Menaxhimi jo i duhur i mbetjeve elektronike në Bangladesh po përbën një kërcënim për mjedisin, duke shkaktuar degradim të tokës dhe ndotje të ujit me metale bazë të rënda dhe toksike, sipas ekspertëve.

6 gusht:

– Pas një ftese nga Commonwealth për t’u bërë anëtare e komitetit të saj drejtues për financimin e klimës, Zambia thotë se do të punojë për të zgjeruar aksesin në fonde gjatë viteve të ardhshme.

9 gusht:

– Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se shkatërrimi masiv i shkaktuar nga përmbytjet e fuqishme në shtetin e Kentakit është një tjetër kujtesë e efekteve shkatërruese të ndryshimeve klimatike.

10 gusht:

– Numri i zhvendosjeve të lidhura me thatësirën në Somali tejkalon shifrën e një milioni për herë të parë që nga janari 2021, sipas OKB-së.

12 gusht:

– Një thatësirë ​​zyrtare është shpallur në pjesë të Britanisë së Madhe pas valëve të zgjatura të të nxehtit dhe motit të thatë.

– Një magji e paprecedentë e musonit që shkakton shkatërrim të gjerë në të gjithë Pakistanin po shton gjithashtu një inflacion tashmë të përshkallëzuar të ushqimit, përveç përkeqësimit të frikës nga pasiguria ushqimore, paralajmërojnë ekspertët.

– Shkencëtarët turq në një ekspeditë në rrethin e Arktikut përfundojnë studimet mbi efektet e ngrohjes globale në akullin e detit polare dhe akullnajat, të cilat janë vendimtare në ekuilibrin e nxehtësisë së planetit dhe rrezikojnë të zhduken pasi temperaturat arrijnë nivele të paprecedentë.

13 gusht:

– Një nga burimet më të rëndësishme të ujit në Mbretërinë e Bashkuar është dokumentuar nga Anadolu Agency se është tharë pothuajse tërësisht në vende të ndryshme përgjatë zonës së saj prej 120 kilometrash (75 milje).

14 gusht:

– Mbretëria e Bashkuar regjistron 500 zjarre më shumë këtë vit se gjithë vitin 2021.

15 gusht:

– Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki pranon se vendi ishte i ngadalshëm për të reaguar ndaj një fatkeqësie ekologjike që po shpaloset në lumin Oder, duke shkarkuar dy zyrtarë të lartë.

16 gusht:

Shërbimi zyrtar i motit Meteo France thotë se parashikimi është për një “rrezik të fenomeneve të dhunshme” me shira të dendur dhe stuhi pas një vale të nxehtit të fundit.

– Ishulli spanjoll i Menorca është vënë në alarm për një meteotsunami ndërsa një stuhi po shkon drejt Ishujve Balearik.

– Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë, veçanërisht në rajonin spanjoll të Alicante dhe malin më të lartë të Portugalisë, pasi kushtet meteorologjike po ndërlikojnë përpjekjet për të kontrolluar dy zjarre masive.

18 gusht:

– Me Nepalin që së fundmi njoftoi se pothuajse trefishoi popullsinë e tigrave të egër, ekspertët theksojnë duke u fokusuar në disa “sfida” që qëndrojnë përpara në ruajtjen e popullsisë së tigrave në vendin e Himalajeve.

– Franca është përfshirë nga një thatësirë ​​intensive, pavarësisht dy ditëve të reshjeve, të cilat sollën lehtësim nga një valë përvëluese e të nxehtit.

21 gusht:

– Argjentina urdhëron forcat e armatosura të ndihmojnë në përgjigjen ndaj zjarreve pyjore që po digjen në deltën e Paranës për më shumë se dy javë.

– Portugalia fillon të vendosë një ndalim treditor të hyrjes në pyje për të parandaluar zjarret e mundshme.

– Aktivistja australiane Mina Guli, e cila nisi të vrapojë 200 maratonë në rajonet e goditura nga thatësira për të tërhequr vëmendjen ndaj mungesës globale të ujit që po rritet me ndryshimet klimatike, vrapoi garën e saj të 78-të në metropolin turk të Stambollit.

22 gusht:

– Franca zbaton ndalimin e reklamimit të karburanteve fosile, gazi natyror përjashtohet nga ndalimi deri në qershor 2023.

Autoritetet në Kinë vazhdojnë të lëshojnë alarme të kuqe dhe u bëjnë thirrje banorëve që të ushtrojnë kujdes ekstrem, pasi vendi zhytet në temperatura jashtëzakonisht të larta këtë verë dhe përballet me një krizë “të tmerrshme” thatësire.

23 gusht:

– Kanadaja dhe Gjermania nënshkruajnë një marrëveshje për energjinë e pastër që do të ndihmojë vendin evropian në transformimin e tij më të madh “që nga fillimi i revolucionit industrial”.

24 gusht:

– Miliona pakistanezë janë goditur nga shirat e pabesë të musonit dhe përmbytjet, ndërsa Islamabadi kërkoi ndihmën e komunitetit ndërkombëtar për të përballuar përmasat e përshkallëzuara të katastrofës.

– Kina lëshon në hapësirë ​​një satelit me sensorë në distancë, i cili “kryesisht do të përdoret për të ofruar shërbime të sensorëve në distancë në fushat e menaxhimit të burimeve të tokës, studimit të burimeve bujqësore, monitorimit të mjedisit dhe aplikimeve të qytetit”.

26 gusht:

– Pakistani shpall një emergjencë kombëtare dhe urdhëron ushtrinë të ndihmojë administratën civile në operacionet e ndihmave dhe shpëtimit pasi numri i të vdekurve nga incidentet e lidhura me shiun e ka tejkaluar shifrën e zymtë prej 900.

– Thatësira e ashpër në Bririn e Afrikës pritet të përkeqësohet ndërsa rajoni përgatitet për një sezon të pestë radhazi të dështuar me shi, thotë Organizata Botërore Meteorologjike.

27 gusht:

– Prodhimi i gazit shist argjilor mund të rikthehet në tryezë për të lehtësuar krizën energjetike evropiane të ngjashme me qymyrin dhe energjinë bërthamore, e cila është pezulluar prej kohësh për shkak të reagimeve në rritje nga ambientalistët.

28 gusht:

– Papa Françesku bën thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar për të ndihmuar Pakistanin i cili është goditur nga shirat e dendur të musonit dhe përmbytjet masive.

29 gusht:

– Rreth 22,500 fëmijë vdesin nga ndotja e ajrit në shtetin më të populluar jugperëndimor të Nigerisë, Lagos në vitin 2021, sipas autoriteteve mjedisore.

30 gusht:

– OKB-ja dhe qeveria e Pakistanit lëshojnë një apel të shpejtë për 160 milionë dollarë për të përballuar shkatërrimin e shkaktuar nga shirat e paprecedentë dhe përmbytjet në vendin e Azisë Jugore.

– Një thatësirë ​​është deklaruar zyrtarisht në të gjithë Anglinë Jugperëndimore pas motit të thatë të zgjatur që nuk është përjetuar në 90 vjet.

31 gusht:

– Byroja e motit të Francës e cilëson këtë sezon veror si të dytin më të nxehtë në shekullin e kaluar.

– Të paktën 22 milionë banorë në Pakistan, ose 10% e popullsisë, janë potencialisht të ekspozuar ndaj përmbytjeve, sipas një harte të publikuar nga Qendra Satelitore e OKB-së./AA