Ylli i Grease shuhet në moshën 73-vjeçare

Ylli i Grease Dame Olivia Newton-John ka vdekur në moshën 73-vjeçare.

Bashkëshorti i aktores dhe këngëtares, John Easterling, tha se ajo “u nda nga jeta e qetë në fermën e saj në Kaliforninë jugore këtë mëngjes, e rrethuar nga familja dhe miqtë”.

John Travolta, me të cilin luajti në Grease, tha se ajo “e bëri të gjithë jetën tonë shumë më mirë”.

Ai shtoi në Instagram: “Ndikimi yt ishte i jashtëzakonshëm. Të dua shumë. Do t’ju shohim gjatë rrugës dhe do të jemi të gjithë përsëri bashkë.

“I yti që nga momenti që të pashë dhe përgjithmonë!

“Dani juaj, Gjoni juaj!”

Newton-John luajti Sandy-n e turpshme dhe të qetë në adaptimin e filmit të 1978-ës, ndërsa Travolta ishte Danny Zuko, udhëheqësi i T-Birds.

Në dukje të papërshtatshme dhe me Zukon që mendon nëse do të zbusë imazhin e tij, ata ribashkohen kur Sandy heq veshjet e saj të ndjeshme në favor të një xhakete lëkure dhe pantallonave të ngushta lëkure.

Dyshja u duet në You’re The One That I Want, e cila, së bashku me Summer Nights, kryesoi listat e Mbretërisë së Bashkuar.

Interpretimi i Newton-John i Hopelessly Devoted to You, i cili arriti në vendin e dytë në MB, u nominua për një çmim Oscar për këngën më të mirë origjinale.

Dame Olivia kishte qenë e shqetësuar për marrjen e rolit, duke u shqetësuar se ishte shumë e vjetër, duke mbushur 29 vjeç gjatë xhirimeve në 1977.

Por ajo insistoi në një test ekrani me Travoltën dhe vendosi të merrte pjesë.

“Unë jam mirënjohëse për Grease,” i tha ajo Detroit News në 2016. “Filmi dhe këngët janë ende kaq të dashur.”

Dame Olivia u martua me aktorin Matt Lattanzi në 1984 dhe ata patën një vajzë, Chloe Rose, në 1986.

Çifti u divorcua në vitin 1995. Në vitin 2008, ajo u martua me zotin Easterling, një biznesmen dhe konservator.

Pas të parës nga tre diagnozat e kancerit në 1992, ajo u bë një aktiviste e shquar e kancerit të gjirit.

Ajo zbuloi disa vite më parë se kanceri i gjirit kishte metastazuar dhe përhapur në shpinë, duke e detyruar atë të anulonte shfaqjet.

Easterling tha se Dame Olivia ishte një “simbol i triumfeve dhe shpresës për më shumë se 30 vjet duke ndarë udhëtimin e saj me kancerin e gjirit”.

Ai vazhdoi: “Frymëzimi i saj shërues dhe përvoja pioniere me mjekësinë bimore vazhdon me Fondacionin e Fondacionit Olivia Newton-John, kushtuar kërkimit të mjekësisë bimore dhe kancerit.”

Lule do të vendosen mbi yllin e Dame Olivia në Walk Of Fame në Los Angeles, tha Dhoma e Tregtisë e Hollivudit.

Ajo u nderua me yllin më 5 gusht 1981.