Vajza e Kim Jong Un shfaqet për herë të parë publike në lëshimin e raketës së re

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un mbikëqyri lëshimin e “një lloji të ri” të raketës balistike ndërkontinentale të premten, së bashku me vajzën e tij të vogël, ekzistenca e së cilës nuk ishte konfirmuar më parë.

Fotografitë befasuese të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) duket se tregojnë Kim dorë për dore me vajzën, ndërsa ICBM ulet në platformën e saj të lëshimit celular aty pranë.

KCNA pretendoi se raketa “e re” që po shihej nga dyshja ishte një Hwasong-17 dhe tha se ajo u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar i Phenianit, duke fluturuar në një distancë prej 999.2 kilometrash (621 milje).

Japonia paralajmëroi pas lëshimit të premten se raketa e re dukej se kishte rrezen e mundshme për të arritur në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Kim tha se testi kishte për qëllim “të demonstronte qartë” aftësinë e vendit të tij për t’iu përgjigjur asaj që ai i quajti “stërvitjet e luftës histerike të agresionit nga armiqtë që kërkojnë të shkatërrojnë paqen dhe stabilitetin në gadishullin Korean”, sipas raportit të KCNA.

“Kim Jong Un deklaroi solemnisht se nëse armiqtë vazhdojnë të paraqesin kërcënime për DPRK-në, duke futur shpesh mjete të goditjes bërthamore, Partia dhe qeveria jonë do të reagojnë me vendosmëri ndaj armëve bërthamore me armë bërthamore dhe ndaj konfrontimit total me konfrontim të gjithanshëm”, tha KCNA.