Ushtria izraelite bastis kampin e refugjatëve në Betlehem, vret një palestinez

Ushtria izraelite të premten bastisi kampin e refugjatëve Aida në qytetin e Betlehemit , në Bregun Perëndimor të pushtuar jugor , duke vrarë të paktën një palestinez.

Shoqata Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe tha në një deklaratë se forcat izraelite penguan mjekët të lironin një palestinez të plagosur, i cili mbeti i gjakosur deri në vdekje.

Më vonë, autoritetet izraelite informuan palën palestineze për vdekjen e palestinezit.

Dëshmitarët okularë thanë për Anadolu se një forcë izraelite bastisi kampin Aida për të kontrolluar shtëpitë dhe për të arrestuar palestinezë, duke shkaktuar përleshje me ta.

Të premten herët, ushtria izraelite vrau gjithashtu një palestinez në fshatin Beit Furik, afër qytetit të Nablusit në Bregun Perëndimor verior, pasi bastisi fshatin.

Tensionet janë rritur në të gjithë Bregun Perëndimor që kur shpërthyen luftimet më 7 tetor midis grupeve palestineze dhe Izraelit në Gaza.

Gjithsej 183 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në të gjithë Bregun Perëndimor në të njëjtën periudhë, siç njoftoi Ministria e Shëndetësisë.