Ukraina: Rusia zvogëlon rrjedhat e gazit të BE-së për arsye “të paligjshme”

Ukraina akuzoi të martën gjigantin energjetik rus Gazprom për ndërprerje të paligjshme të furnizimit me gaz natyror për vendet evropiane, një veprim që ka bërë që vendet anëtare të BE-së të përpiqen të plotësojnë mungesën e energjisë.

“Gazprom ka kufizuar furnizimet me gaz në Evropë për arsye të sforcuara dhe të paligjshme, duke e justifikuar këtë duke thënë se Nord Stream 1 nuk po funksionon me kapacitet të plotë,” tha Yuriy Vitrenko, kreu i kompanisë shtetërore të energjisë të Ukrainës Naftogaz.

“Kjo është sjellje e paskrupullt nga ana e Gazprom,” shtoi ai.

Gazprom njoftoi reduktimet e furnizimit në tubacionin Nord Stream në fillim të këtij muaji, duke thënë se flukset e reduktuara ishin rezultat i punës së riparimit.

Por zyrtarët e BE besojnë se Moska po ndëshkon aleatët e Ukrainës, ku forcat ruse filluan një pushtim në shkurt.

“Veprimet e Rusisë janë një shkelje e rëndë nga Rusia dhe Gazprom e detyrimeve të tyre kontraktuale,” tha Vitrenko.

Shkurtimet e dërgesave duhet të “shkatërrojnë përfundimisht mitin” se Rusia është një furnizues i besueshëm i energjisë , shtoi ai.

Disa vende evropiane janë shumë të varura nga gazi rus për nevojat e tyre energjetike dhe vendet po garojnë për të rimbushur rezervat e tyre për dimrin e ardhshëm.

Moska ka kërkuar gjithashtu që vendet evropiane të paguajnë për furnizimet me gaz në rubla ruse pasi BE vendosi sanksione ndaj Rusisë për pushtimin e saj.

Masa ishte “ilegale” dhe “shkel detyrimet kontraktuale të Gazprom”, tha Vitrenko të martën.