Ukraina dëmton dy anije të vogla zbarkuese ruse në Krime

Forcat ukrainase dëmtuan dy anije të vogla zbarkuese ruse në Krime gjatë një sulmi gjatë natës duke përdorur drone detare , tha të premten agjencia e inteligjencës ushtarake e Ukrainës.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur raportin. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Rusia, e cila kapi dhe aneksoi gadishullin e Krimesë nga Ukraina në vitin 2014 dhe selia e flotës së Detit të Zi është në qytetin e Krimesë, Sevastopol.

“Si rezultat i një operacioni natën në territorin e Krimesë së pushtuar përkohësisht, anijet e vogla amfibe të Flotës ruse të Detit të Zi u goditën nga ushtarët”, tha agjencia e inteligjencës në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Në deklaratë thuhet se anijet ishin të mbushura me ekuipazh dhe të ngarkuara me automjete të blinduara. Shkalla e dëmit nuk ishte e qartë menjëherë.

Ukraina thotë se disa anije të marinës ruse janë zhvendosur nga Sevastopoli pas sulmeve të fundit.

Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Ukraina nisi një kundërofensivë në jug dhe lindje në fillim të qershorit, por ka hasur në rezistencë të fortë nga forcat pushtuese ruse.

Në raportet e fundit luftarake, agjencia ruse e lajmeve RIA citoi ministrinë ruse të mbrojtjes të thoshte se mbrojtja ajrore ruse kishte rrëzuar dy dronë ukrainas mbi Krime dhe një mbi rajonin Tula në jug të Moskës herët të premten. Kievi nuk komentoi menjëherë dhe Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte raportin.