U ruajt në një valixhe për më shumë se 50 vite, del në ankand fustani ‘Oscar’ i Elizabeth Taylor-it

Një fustan “bukuri fati” i Christian Dior i veshur nga Elizabeth Taylor në natën që ajo fitoi për aktoren më të mirë në Oscars 1961 do të shitet në ankand muajin e ardhshëm, pasi ishte ruajtur në një valixhe në Londër për më shumë se 50 vjet.

Supozohej se fustani me printe me lule me një lulëzim mëndafshi të kuq në bel ishte tashmë në arkivin e Christian Dior në Paris.

Në fakt, fustani – së bashku me 11 veshje të tjera në pronësi të yllit – ishte ruajtur me kujdes në një valixhe të madhe plastike në dhomën rezervë të ish-asistentit të saj personal që nga viti 1971.

Taylor, e shoqëruar nga bashkëshorti i katërt, Eddie Fisher, veshi fustanin e dizajnuar nga Marc Bohan për Dior në ndarjen e 33-të të çmimeve të Akademisë.

Marrëdhënia e saj me Fisherin, të cilin ajo e akuzuan se e kishte vjedhur nga aktorja Debbie Reynolds, u konsiderua një skandal dhe kishte ndezur një stuhi publiciteti negativ.

Protesta e kishte lënë Taylor të bindur se ajo nuk do të fitonte, tha Kerry Taylor, shtëpia speciale e ankandit të modës së cilës po shet fustanin.

“Ajo kishte qenë shoqëruese e nuses dhe kurrë nusja në Oscars dhe me këtë rast ajo me të vërtetë nuk priste të fitonte pasi ishte lënë më parë dhe kishte pasur të gjithë shtypin negativ mbi Eddie Fisher,” tha ajo për AFP.

Pas triumfit të saj në Oscar, ylli e konsideroi fustanin si “diçka të një sharmi fati” dhe e mori me vete në të gjithë botën.

“Elizabeth Taylor ende po e merrte këtë fustan nga një vend në tjetrin pas 10 vitesh. Ajo nuk e kishte veshur në raste të tjera, thjesht i pëlqente ta kishte me vete”, tha Taylor.

Rrobat në valixhe ishin ndër një numër të madh dhuratash për ish-punonjësen Anne Sanz, bashkëshorti i së cilës Gaston punonte si shofer dhe truproje i Taylor.

Çifti udhëtoi nëpër botë me aktorin dhe bashkëshortin e saj yllin e Hollivudit, Richard Burton, në kulmin e famës së tyre në vitet 1960 dhe 70.

Por pavarësisht vlerës sentimentale të fustanit të Dior-it, në vitin 1971, veshjet e udhëtimit të Taylor-it ndonjëherë shkonte në 40 valixhe të mëdha dhe ajo ishte e lumtur që e lëshonte atë.

Një ditë në vitin 1971, aktorja hapi veshjet e saj në hotelin Dorchester të Londrës, duke i thënë Sanzit “merr çfarë të duash!”

Taylor gjithashtu i kishte dhuruar Sanzit një fustan të bardhë koktej dhe bolero të ngjashme për martesën e saj.

Artikuj të tjerë që do të shiten përfshijnë modën e lartë Tiziani nga Karl Lagerfeld dhe një mantel të “vejushës së zezë” të veshur me Taylor në filmin “Boom” të vitit 1967, gjithashtu nga Lagerfeld.

Taylor dhe Burton ishin kumbarë të vajzës së Sanzit, Elizabeth, por Anne dhe Gaston u larguan pas ndarjes së dytë të punëdhënësve të tyre yje, të grisur se për kë të vazhdonin të punonin.

Me kalimin e viteve, Sanz veshi disa fustane dhe ua dhuroi të tjerët miqve dhe familjes, duke mos i konsideruar kurrë si veçanërisht të rëndësishëm apo të vlefshëm.

“Anne padyshim veshi fustanin e bardhë matelasse për dasmën e saj dhe kishte një fustan tjetër që ajo kishte veshur — një fustan të verdhë dhe blu me pallto të ngjashme,” tha Kerry Taylor.

“Por, në një farë kuptimi, këto ishin vetëm fustane të dorës së dytë që i përkisnin Liz Taylor-it. Po çfarë? Kjo ishte përpara se mentaliteti i të famshmëve të bëhej gjëja”, shtoi ajo.

Ankandi në të cilin fustani i Oscar-it të Dior pritet të kushtojë 40,000-60,000 £ (48,000-73,000 dollarë) do të zhvillohet në Londër më 6 dhjetor.