Türkiye dënon testin e raketës balistike të Koresë së Veriut

Türkiye dënoi të shtunën testin e fundit të raketës balistike të Koresë së Veriut dhe i bëri thirrje vendit që të përmbahet nga veprimet për të prishur paqen globale.

“Ne jemi të shqetësuar nga implikimet e mundshme negative të vazhdimit të këtij qëndrimi të papërgjegjshëm të Koresë së Veriut për paqen dhe stabilitetin rajonal, pavarësisht nga të gjitha paralajmërimet ndërkombëtare”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Deklarata erdhi pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​të premten një lloj të ri rakete balistike ndërkontinentale drejt Detit Lindor.

“Ne i bëjmë thirrje Koresë së Veriut që të përmbushë detyrimet e saj sipas rezolutës përkatëse të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe të përmbahet nga veprimet që mund të çojnë në tensione të mëtejshme në rajon”, thuhet në deklaratën e Türkiye.

Tensionet në Gadishullin Korean janë rritur më tej si rezultat i stërvitjeve të përbashkëta ushtarake të fundit midis Koresë së Jugut dhe SHBA- së , si dhe testeve të raketave të Koresë së Veriut.