Teknologjia mundëson, avatarin e parë të fëmijës së vdekur- Nëna e takon vajzën 7-vjeçare përmes ‘realitetit virtual’

Nje lajm i jashtezakonshem dhe novativ po aq edhe prekes vjen nga Kina. Nëna takon vajzën e saj të vdekur 7-vjeçare përmes ‘realitetit virtual’. Nje gje te tille nenes ia ka mundesuar teknologjia e larte e perdorur ne kete rast. Në klip, fëmija buzëqesh dhe bërtet “ma!” dhe gruaja, e veshur me kufje, shihet të zgjasë duart dhe të përpiqet të përqafojë iluzionin. Ky është momenti me emocional qe ka prekur miliona njerez ne bote.  Nëna e mërzitur “ribashkohet” me vajzën e saj, pasi një kompani VR ndërtoi një avatar të fëmijës shtatë vjeçar.

Nayeon, vajza e saj, thuhet se ka vdekur në moshën shtatë vjeç në vitin 2016 nga një sëmundje e pashërueshme, duke e lënë nënën e saj Jang Ji-sung mjaft të mërzitur.