Të paktën 17 të plagosur nga përplasja e trenit në veri të Italisë

Të paktën 17 persona u plagosën në një aksident hekurudhor në Italinë veriore në fundjavë, raportuan mediat lokale të hënën. Një tren me shpejtësi të lartë dhe një tren rajonal u përplasën të dielën n...
Të paktën 17 të plagosur nga përplasja e trenit në veri të Italisë
Foto: Të paktën 17 të plagosur nga përplasja e trenit në veri të Italisë

Të paktën 17 persona u plagosën në një aksident hekurudhor në Italinë veriore në fundjavë, raportuan mediat lokale të hënën.

Një tren me shpejtësi të lartë dhe një tren rajonal u përplasën të dielën në hekurudhën që lidh Bolonja dhe Rimini midis rajoneve të Faenza dhe Forli, tha departamenti i zjarrfikësve në X, i njohur më parë si Twitter.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se të paktën 17 persona u plagosën lehtë në aksident.

Kompania italiane hekurudhore tha se trafiku në linjë u ndërpre për shkak të aksidentit.