Të karantinuar në hotele, refugjatët afganë në Mbretërinë e Bashkuar ndihen si të ‘burgosur’

Afganët e evakuuar në Mbretërinë e Bashkuar ndihen si të burgosur pasi mbetën të bllokuar në kushte karantine më gjatë sesa ishte e nevojshme, duke shkaktuar shqetësim në lidhje me të drejtat dhe mirëqenien e tyre njerëzore, shkruan The Guardian.

Mijëra zyrtarë dhe ushtarakë që ndihmuan forcat e NATO-s u dëbuan nga Kabuli pas marrjes së Afganistanit nga talebanët në fund të gushtit. Atyre u është dashur të izolohen për 10 ditë në një hotel pas mbërritjes sepse Afganistani është në “listën e kuqe” të udhëtimit.

Por disa thanë se nuk kishin marrë asnjë lajm në lidhje me “akomodimin e urës” që u ishte premtuar si pjesë e skemës së zhvendosjes së qeverisë, dhe ishin të bllokuar me pothuajse çdo aftësi për të marrë ajër të pastër, asnjë lajm se kur do të ishin në gjendje të largoheshin – gjatë gjithë kohës që shëndeti i tyre mendor ishte përkeqësuar.

Hasib Nooralam , një ish drejtor në zyrën e prokurorit të përgjithshëm në Afganistan, ka ngecur në hotelin Park Plaza pranë Waterloo në Londër për 20 ditë. “Ne jemi të burgosur brenda këtu, por edhe të burgosurit lejohen të dalin jashtë për një ose dy orë në ditë,” tha ai. “Në 24 orë, na lejohet të dalim vetëm për 15 minuta. Ka shumë fëmijë brenda këtij hoteli gjithashtu. Njerëzit janë të lodhur dhe qajnë “.

Ai tha se asnjë informacion nga Zyra e Punëve të Brendshme nuk ishte dhënë, dhe kur pyeti hotelin nëse lejohej të bënte pazar apo shëtitje, atij iu tha se nuk ishte e lejuar. “Askush nuk e di se çfarë po ndodh. Ndoshta ata do të na mbajnë këtu për një muaj, ndoshta dy muaj, kush e di? “

Një evakuuar i dytë nga Afganistani i mbërthyer në hotel për 20 ditë, i cili kërkoi të mbetej anonim, tha se shumë ishin në pikën e thyerjes. “Unë nuk mund ta shpjegoj,” thanë ata. “Ankthi është se askush nuk mund të pyesë se çfarë po ndodh më pas. I kërkova një numër telefoni që dikush të kontaktonte në Home Office, por ata nuk ma dhanë. Sistemi është i prishur

“Ne as nuk mund t’i hapim dritaret për ajër të pastër … Ka fëmijë, shumë njerëz që nuk mund të flasin anglisht, ata nuk mund të bëjnë asnjë ankesë. Askush nuk e dëgjon zërin e tyre. “

Një tjetër që kishte kaluar 17 ditë në një hotel me gruan e tij shtatzënë dhe fëmijët pranë Heathrow tha se ata njihnin të tjerë që shërbenin si oficerë policie në Afganistan që kishin qenë atje më gjatë. “Situata jonë mendore nuk është aspak e mirë,” tha ai.

Një përkthyes afgan që punoi për ushtrinë britanike për disa vjet tha se hoteli Swindon ku ai, gruaja e tij dhe dy fëmijët e vegjël mbaheshin ishte si të ishte në burg.

Pavarësisht përfundimit të karantinës katër ditë më parë, ai tha se duhej të rezervonin me tavolinën e hotelit sa herë që donin të dilnin për shëtitje, duke pritur orë të tëra për një ekip sigurie që t’i shoqëronte në parkun e makinave dhe pastaj i jepnin vetëm 20 minuta kohë – para se të drejtoheshin kthehen në dhomën e tyre dhe nuk lejohen të dalin përsëri deri të nesërmen.

“Askush nuk mund të na tregojë se sa gjatë do të qëndrojmë këtu ose çfarë do të ndodhë më pas,” tha ai. “Nuk ka asnjë numër telefoni në të cilin mund të telefonojmë për t’i kërkuar autoriteteve dhe kur i dërgoni mesazh adresës së emailit për Arap [politikat e zhvendosjeve dhe ndihmës afgane] ata nuk do të përgjigjen për javë të tëra.”

Dr Andrew Kidd OBE, i cili menaxhoi programin e Ndihmës në Mbretërinë e Bashkuar në Afganistan për tre vjet dhe është një nga 60 ish -nëpunësit civilë që punuan në vend duke lobuar në qeverinë për të bërë më shumë për të ndihmuar refugjatët, tha: “Nuk mund të jetë e drejtë që disa kolegë tanë afganë që i shërbyen Mbretërisë së Bashkuar me profesionalizëm dhe përkushtim mbeten të mbajtur me familjet e tyre në hotele karantine ditë pas përfundimit të karantinës.

“Ajo ngre pyetje në lidhje me të drejtat e tyre njerëzore dhe po ndikon në mirëqenien e tyre mendore. Kjo nuk duket si pritja e ngrohtë që sekretarja e shtëpisë, Priti Patel , i premtoi përmes ‘mirëseardhjes së ngrohtë të operacionit’. “

Carolyn Webster, një ish -kandidate parlamentare konservatore, e cila tani është një këshilltare e pavarur në Bridgend, ka organizuar koleksione për afganët të bllokuar në hotelet britanike pas karantinës, dhe po përpiqet të ngrejë gjendjen e tyre me qeverinë britanike.

Ajo tha se ditët shtesë që njerëzit po qëndrojnë të mbyllur për “nuk tingëllon shumë, por është – veçanërisht kur nuk po komunikohen me ta”.

“Ata e kuptojnë rëndësinë e karantinës – ata e marrin atë, ata janë të lumtur ta bëjnë atë. Por është mungesa e komunikimit. Nëse ata nuk janë më të izoluar, lërini jashtë. Çdo familje me të cilën jam angazhuar dëshiron të integrohet siç duhet në Britani, të mësojë për kulturat tona në mënyrë që ata të mund të marrin pjesë në kulturën tonë. Por atyre nuk u jepet kjo mundësi. “

Javën e kaluar, afganëve që qëndronin në hotelet e karantinës iu tha se do të lejoheshin të qëndronin atje pa pagesë “derisa akomodimi i mëtejshëm të jetë rregulluar për ju me Home Office”.

“Ky do të jetë një hotel tjetër, ndërsa bëhen përpjekje për të identifikuar akomodimin e përhershëm”, tha një letër dërguar atyre dhe parë nga Guardian. “Sidoqoftë, nëse zgjidhni të qëndroni në objektet tona të karantinës, duhet t’ju kërkoj që të vazhdoni të respektoni masat e sigurta për Covid. Kjo është për sigurinë tuaj për të shmangur përhapjen e infeksionit. “

Qeveria u kontaktua për koment. Të hënën, Zyra e Brendshme njoftoi se autoritetet lokale do të merrnin 20 milionë funte për të mbështetur zhvendosjen e atyre të evakuuar nga Afganistani, megjithëse pranoi se vetëm rreth 100 këshilla kishin ofruar strehimin e tyre. “Ne do t’i nxisnim çdo këshill në të gjithë vendin të kontribuojë në këtë përpjekje kombëtare,” tha departamenti.

… Ne kemi një favor të vogël për të kërkuar. Që kur filluam të botonim 200 vjet më parë, dhjetëra miliona kanë vënë besimin e tyre në gazetarinë me ndikim të lartë të Guardian, duke u kthyer tek ne në momentet e krizës, pasigurisë, solidaritetit dhe shpresës. Më shumë se 1.5 milion lexues në 180 vende kanë ndërmarrë kohët e fundit hapin për të na mbështetur financiarisht – duke na mbajtur të hapur për të gjithë dhe jashtëzakonisht të pavarur.

Pa aksionarë ose pronarë miliarderë, ne mund të vendosim agjendën tonë dhe të sigurojmë gazetari të besueshme, pa ndikim tregtar dhe politik, duke ofruar një kundërpeshë ndaj përhapjes së dezinformatave. Kur nuk ka më rëndësi, ne mund të hetojmë dhe sfidojmë pa frikë ose favor.

Për dallim nga shumë të tjerë, gazetaria Guardian është e disponueshme për të gjithë për të lexuar, pavarësisht se çfarë mund të përballojnë për të paguar. Ne e bëjmë këtë sepse besojmë në barazinë e informacionit. Në këtë mënyrë, të gjithë mund të mbajnë gjurmët e ngjarjeve globale, të kuptojnë ndikimin e tyre tek njerëzit dhe komunitetet dhe të frymëzohen për të ndërmarrë veprime domethënëse.

Ne synojmë t’u ofrojmë lexuesve një perspektivë gjithëpërfshirëse, ndërkombëtare mbi ngjarjet kritike që formojnë botën tonë – nga lëvizja Black Lives Matter, tek administrata e re amerikane, Brexit dhe dalja e ngadaltë e botës nga një pandemi globale. Ne jemi të përkushtuar për të ruajtur reputacionin tonë për raportim urgjent, të fuqishëm mbi emergjencat klimatike, dhe morëm vendimin për të refuzuar reklamat nga kompanitë e karburanteve fosile, heqjen dorë nga industritë e naftës dhe gazit, dhe vendosëm një kurs për të arritur emetimet zero zero deri në vitin 2030.

Nëse do të kishte ndonjë kohë për t’u bashkuar me ne, është tani. Çdo kontribut, sado i madh apo i vogël, fuqizon gazetarinë tonë dhe mban të ardhmen tonë./TheGuardian