Tajvani thotë se ka zbuluar 66 avionë kinezë dhe 14 anije luftarake në ngushticë

Tajvani tha se kishte zbuluar 66 avionë kinezë dhe 14 anije luftarake që kryenin stërvitje në dhe rreth ngushticës së Tajvanit të dielën.

“14 anije PLAN dhe 66 avionë PLA rreth rajonit tonë përreth u zbuluan sot deri në orën 1700 (GMT+8). Forcat #ROCArmed kanë monitoruar situatën dhe i janë përgjigjur këtyre aktiviteteve me avionë në CAP. anije detare dhe sisteme raketore me bazë tokësore”, shkroi në Twitter Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit.

Ai shtoi se “22 nga avionët e zbuluar kishin fluturuar në pjesën lindore të vijës mesatare të ngushticës së Tajvanit dhe SW ADIZ (Zona e Informacionit të Mbrojtjes Ajrore).

Tajvani, megjithatë, hodhi poshtë akuzat se një destrojer kinez hyri në ujërat e tij territoriale.

Agjencia e lajmeve CNA e Tajvanit, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes, tha se nuk është e vërtetë që anija kineze lundronte në brigjet e kontesë lindore Hualien.

Është thjesht pjesë e fushatës së operacioneve psikologjike të Kinës, argumentoi ai.

Më herët të dielën, Kina njoftoi se do të kryente stërvitje ushtarake me zjarr të vërtetë në detet e Verdha dhe Bohai.

Stërvitja në Detin Bohai do të mbahet nga 8 gusht deri më 8 shtator, ndërsa ajo në Detin e Verdhë do të zhvillohet nga 7-15 gusht, tha në një deklaratë Administrata e Sigurisë Detare.

Kina nisi stërvitje masive ushtarake rreth Tajvanit javën e kaluar pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi ishullin e vetëqeverisur, duke kundërshtuar paralajmërimet e Pekinit.

Kina e sheh Tajvanin si një “provincë të shkëputur” pavarësisht se Taipei ka qeverisur veten që nga viti 1949. Pekini është zotuar të ribashkojë ishullin, duke përfshirë edhe me forcë nëse është e nevojshme.

Si pjesë e stërvitjeve të saj të mëdha ushtarake pranë Tajvanit dhe tetë kundërmasave për t’iu përgjigjur situatës, Kina të premten dërgoi numrin më të madh të avionëve ushtarakë përgjatë ngushticës së Tajvanit këtë vit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit.