Sulmuesi gjerman Fuellkrug humbet stërvitjen e parë në Katar

Sulmuesi i Gjermanisë, Niclas Fuellkrug , i cili shënoi golin e fitores në ndeshjen e tyre të fundit paraprake kundër Omanit të mërkurën, humbi stërvitjen e parë të ekipit të tij në tokën e Katarit me një virus gripi, tha skuadra të shtunën.

Gjermania doli në fushë në stadiumin Al Shamal në skajin verior të Katarit ndërsa përgatitet për ndeshjen e parë të Kupës së Botës në Grupin E kundër Japonisë të mërkurën.

Por 29-vjeçari Fuellkrug, i cili ishte një shtesë surprizë në skuadër pas garës së tij të bujshme në Bundesligë për Werder Bremen këtë sezon, iu desh të përballej me gripin.

Sulmuesi, lojtari gjerman me golat më të mirë në Bundesligë këtë sezon me 10 gola, rrëmbeu fituesin në debutimin e tij në Gjermani pasi hyri si zëvendësues të mërkurën për një fitore 1-0.

Ai shihet si një shtesë shumë e nevojshme për skuadrën që i mungonin cilësitë dhe shërbimet që mund të sjellë në lojën e tyre një sulmues i jashtëzakonshëm si Fuellkrug, veçanërisht pas lëndimeve të sulmuesve Lukas Nmecha dhe Timo Werner.

Nuk pati mungesa të tjera, me Thomas Mueller dhe Antonio Ruediger, asnjëri prej të cilëve nuk luajti kundër Omanit, të rikthyer në stërvitje pas rikuperimit nga dëmtimi.

Gjermania luan me Spanjën në ndeshjen e saj të dytë më 27 nëntor përpara se të përfundojë ndeshjet e saj në Grupin E kundër Kosta Rikës më 1 dhjetor.