Suedia konfirmon sabotimin e gazsjellësit Nord Stream

Hetuesit kanë gjetur gjurmë eksplozivi në vendin e tubacioneve të dëmtuara Nord Stream , duke konfirmuar se kishte ndodhur një sabotim i madh, tha të premten një prokuror suedez.

Autoritetet suedeze dhe daneze po hetojnë katër vrima në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 që lidhin Rusinë dhe Gjermaninë nëpërmjet Detit Baltik dhe janë kthyer në një pikë ndezjeje në krizën e Ukrainës.

Danimarka muajin e kaluar tha se një hetim paraprak kishte treguar se rrjedhjet ishin shkaktuar nga shpërthime të fuqishme.

“Analizat që janë kryer tani tregojnë gjurmë të eksplozivit në disa nga objektet që u gjetën”, tha në një deklaratë Prokuroria Suedeze.

“Hetimi është shumë kompleks dhe gjithëpërfshirës. Hetimi në vazhdim do të përcaktojë nëse ndonjë i dyshuar mund të identifikohet,” shtoi ai.

Zyra e prokurorit nuk pranoi të jepte komente të mëtejshme.

Sizmologët në Danimarkë dhe Suedi kanë thënë më parë se kishin regjistruar dridhje në afërsi të rrjedhjeve dhe se sinjalet nuk ngjanin me ato të tërmeteve.

Thyerjet e 26 shtatorit të tubacioneve të shtratit të detit, duke nxjerrë gaz në oqean që doli në sipërfaqe në javën që pasoi, shkaktoi paralajmërime për rrezik publik dhe frikë për dëmtim mjedisor.

Një seksion me përmasa të paktën 50 metra (164 këmbë) mungon nga Nord Stream 1, raportoi e përditshmja suedeze Expressen më 18 tetor pasi filmoi ato që tha se ishin imazhet e para të publikuara publikisht të dëmtimit.

Ministria ruse e mbrojtjes tha muajin e kaluar se personeli i marinës britanike hodhi në erë tubacionet, një pretendim që Londra tha se ishte i rremë dhe i krijuar për të shkëputur vëmendjen nga dështimet ushtarake ruse në Ukrainë.