Si të shpëtojmë nga rrudhat e ballit

Plakja është një pjesë jetë ku të gjithë fillojnë dhë pësojnë ndryshime të mëdha në anën fizike po ashtu dhe mendore.

Por ajo ccka shqetëson më shumës njerëzit është pamja, ndryshimet që pëson fytyra e cila është pjesë shumë e dukshme e trupit të njeriut.

Rrudhat janë problem kryesor, sidomos ato të ballit. Këto njihen si rrudha, ose vija të vrenjtura.

Nëse jeni të shqetësuar nga kjo pjesë atëherë lexoni pjesën e këtij artikulli.

Vaj kokosi

Përdorni vajin e arrës së kokosit për të hequr qafe ato rrudha në ballin tuaj. Merrni pak vaj organik kokosi dhe masazhoni disa pika të tij drejt në zonën e rrudhur me rrudha në kokën tuaj. Masazhojeni atë zonë për disa minuta ose derisa të ndjeheni sikur lëkura ka përthithur plotësisht vajin. Ju mund të ndiheni të lirë ta bëni këtë të paktën një herë në ditë, mundësisht menjëherë para se të shkoni në shtrat natën. Arsyeja që funksionon është se vaji i arrës së arrës së kokosit është një hidratues natyral që ndihmon në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme.

Frutat citrike

Frutat e limonit si limon dhe portokall gjithashtu do të punojnë mirë për të luftuar ato linja të vrenjta në ballin tuaj. Ato zakonisht shihen si mjete të dobishme në luftimin e rrudhave sepse këto fruta janë të pasura me Vitaminë C dhe Vitaminë E, të cilat kontribuojnë në promovimin e shëndetit të përgjithshëm të lëkurës. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të merrni një top pambuku dhe ta zhytni në lëngun e limonit ose portokallit. Aplikoni pambukun e lagur lehtë në ballin tuaj me një lëvizje rrethore. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, mund të jetë më mirë të holloni lëngun e limonit në pak ujë. Kryeni këtë detyrë çdo ditë para se të shkoni në shtrat

 

Xhel Aloe Vera

Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje midis xhel aloe vera dhe të bardhëve të vezëve. Merrni dy lugë xhel aloe vera dhe përzieni në të bardhët nga një vezë e vetme. Skuqeni përzierjen derisa të ketë krijuar një qëndrueshmëri të butë, dhe më pas aplikojeni në zonën e prekur të ballit. Mund ta përdorni edhe në zonat e tjera të fytyrës. Lëreni përzierjen në fytyrën tuaj për 10-15 minuta dhe më pas shpëlajeni plotësisht me ujë të vakët. Arsyeja që kjo është kaq efektive sepse si aloe vera ashtu edhe veza janë shumë të pasura me Vitaminë E dhe albuminat në vezë ndihmojnë në shtrëngimin dhe tonifikimin e lëkurës ndërsa acidi malik në aloe vera zvogëlon linjat në fytyrën tuaj.Kremi më i mirë për rrudhat e ballit./apel.media