Shtëpi, spitale dhe rrugë të dëmtuara, Greqia përmbytet sërish

Shtëpitë dhe rrugët janë dëmtuar nga përmbytjet e reja në Greqi vetëm disa javë pasi vendi u godit nga stuhitë vdekjeprurëse. Shiu i rrëmbyeshëm përfshiu një pjesë të Greqisë qendrore të mërkurën, me ndërprerje të energjisë në qytetin bregdetar të Volos dhe ishullin Evia.

Të paktën tetë fshatra u evakuuan vonë të mërkurën pasi përmbytjet u shtuan. Ndërkohë, trafiku rrugor u ndalua në Volos, ndërsa banorëve iu bë thirrje që të qëndrojnë brenda.

Shërbimi zjarrfikës mori qindra thirrje për ndihmë në qytet dhe dhjetëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e përmbytura, por nuk pati raportime për vdekje apo njerëz të zhdukur.

Televizioni shtetëror ERT tha se bodrumi i spitalit të Volos u përmbyt, megjithëse shërbimet nuk u prekën. Pamjet tregojnë përmbytjet që shpërthejnë nëpër rrugët e Evias pas shiut të rrëmbyeshëm.

Stuhitë e reja të forta pasuan zjarret vdekjeprurëse që shkaktuan shkatërrime rekord gjatë verës, dhe më herët të mërkurën qeveria tha se përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike është bërë një prioritet kombëtar.

Volos, zona e afërt e malit Pilion dhe pjesë të tjera të Greqisë qendrore janë ende duke u rikuperuar nga përmbytjet në fillim të këtij muaji, të cilat shkaktuan 16 vdekje, shkatërruan shtëpi dhe infrastrukturë, shkatërruan të mbjella dhe mbytën dhjetëra mijëra bagëti në zonën kryesore bujqësore të Thesalisë.

Në disa nga këto zona ende mungon uji i pijshëm si pasojë e stuhive të mëparshme. Në pjesën veriore të ishullit Evia, ekuipazhet e ushtrisë dhe bashkisë pastruan mbeturinat nga rrugët pranë qyteteve të goditura nga përmbytjet Limni dhe Mantoudi, ku shërbimi zjarrfikës raportoi se kishte marrë dhjetëra thirrje të mërkurën nga familjet e përmbytura për ndihmë.

Autoritetet ishin vënë në gatishmëri në Greqinë qendrore dhe ishujt e afërt pas parashikimit të stuhisë.