Shpërthim i madh në qendër të Athinës

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në qendër të Athinës pak minuta më parë në një dyqan mishi ku dyshohet se ka plasur një bombul gazi.

Sipas Protothemës, pak pas orës 12.30 ka ndodhur një shpërthim në një dyqan në katin përdhesë që ndodhet në kryqëzimin e rrugëve Ioulianou dhe Alkiviadou, me pasojë plagosjen e një punonjësi të dyqanit.

Në vendngjarje ndodhen forcat e Brigadës së Zjarrfikëses, e përbërë nga 1 automjet dhe 3 zjarrfikës si dhe një autoambulancë që mori të plagosurin. Burri ka lëndime në krahë dhe këmbë.

“Vetëm një orë më parë u dëgjua një shpërthim i fortë nga dyqani përballë rrugës. Të gjithë na ka zënë paniku këtu në lagje. Dritaret janë thyer që nga shpërthimi. Një frigorifer i madh kasapi është në rrugë. Unë kam pasur njeriun që u plagos, duket se ka një problem të rëndë në krahë dhe këmbë. Njerëzit janë të mërzitur, të gjithë janë në rrugë”, tha një biznesmen nga një dyqan.

Sipas informacioneve të para, shpërthimi është shkaktuar nga rrjedhje gazi. Policia rrugore devijon trafikun në kryqëzimet Alkiviadou dhe Ioulianou, Alkiviadou dhe Liossia.