Shpërthen epidemia Ebola në Uganda rastet në rritje

Uganda thotë se numri i rasteve me Ebola rritet në 16 ndërsa shpërthimi rritet Uganda tha të dielën se numri i rasteve të saj me Ebola ishte rritur në 16 persona, ndërsa 18 persona të tjerë mund të kishin gjithashtu sëmundjen, duke nxitur frikën e një shpërthimi të përhapur që përfshin një lloj për të cilin ende nuk është gjetur një vaksinë. Në një postim në Twitter, ministria e shëndetësisë tha gjithashtu se numri i vdekjeve të rasteve të konfirmuara mbeti katër ndërsa 17 të tjerë të klasifikuar si raste të mundshme kishin vdekur gjithashtu. Përhapja tani ishte përhapur edhe në tre rrethe, të gjitha në Ugandën qendrore. Vendi i Afrikës Lindore njoftoi javën e kaluar shpërthimin e Ebolës, një ethe hemorragjike, simptomat e së cilës përfshijnë dobësi të fortë trupore, dhimbje muskujsh, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit, të vjella, diarre dhe skuqje, ndër të tjera. Përhapja aktuale, që i atribuohet llojit Ebola Sudan, duket se ka filluar në një fshat të vogël në rrethin Mubende rreth fillimit të shtatorit, kanë thënë autoritetet. Viktima e parë ishte një 24-vjeçar i cili vdiq në fillim të kësaj jave. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se lloji Ebola Sudan është më pak i transmetueshëm dhe ka treguar një shkallë më të ulët të vdekshmërisë në shpërthimet e mëparshme sesa Ebola Zaire, një lloj që vrau afro 2,300 njerëz në epideminë 2018-2020 në Republikën Demokratike fqinje të Kongos.