Shoferi përplaset pranë Shtëpisë së Bardhë, akuzohet për tentativë për të vrarë presidentin Biden

Një burrë që përplasi një kamion U-Haul me një flamur nazist pranë Shtëpisë së Bardhë është arrestuar dhe akuzuar për përpjekje për të vrarë ose dëmtuar presidentin Biden, tha policia të martën.

Shoferi me sa duket u fut qëllimisht në shtyllat jashtë Parkut Lafayette pak para orës 22:00 (0200 GMT) të hënën, tha Policia e Parkut të SHBA, duke shtuar se askush nuk u lëndua.

Imazhet televizive treguan një banderolë svastika kuq e zi që ishte gjetur gjatë kontrollit të policisë në kamion .

Presidenti Joe Biden u informua për situatën të martën në mëngjes, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

“Ai është i lehtësuar që askush nuk u plagos mbrëmë dhe është mirënjohës për agjentët dhe oficerët e zbatimit të ligjit që u përgjigjën kaq shpejt,” u tha ajo gazetarëve.

Shoferi i automjetit u identifikua si Sai Varshith Kandula, 19 vjeç, nga Chesterfield, Misuri, tha Policia e Parkut në një deklaratë të martën.

Ai tha se ai u akuzua për “sulm me një armë të rrezikshme, operim të pamatur të një automjeti, kërcënim për të vrarë/rrëmbyer/shkaktuar dëm një president, nënkryetar ose një anëtar të familjes, shkatërrim të pronës federale dhe shkelje të ligjit.

Një degë lokale e Fox News raportoi se disa të ftuar në një hotel aty pranë thanë se u ishte thënë të evakuoheshin pas përplasjes.

Një gazetar i stacionit postoi një video nga vendi i ngjarjes që tregonte një robot që kërkonte zonën e ngarkesave të kamionit.