Shoferi përplaset pranë Shtëpisë së Bardhë, akuzohet për tentativë për të vrarë presidentin Biden

Një burrë që përplasi një kamion U-Haul me një flamur nazist pranë Shtëpisë së Bardhë është arrestuar dhe akuzuar për përpjekje për të vrarë ose dëmtuar presidentin Biden, tha policia të martën. Shofe...
Shoferi përplaset pranë Shtëpisë së Bardhë, akuzohet për tentativë për të vrarë presidentin Biden
Foto: Shoferi përplaset pranë Shtëpisë së Bardhë, akuzohet për tentativë për të vrarë presidentin Biden

Një burrë që përplasi një kamion U-Haul me një flamur nazist pranë Shtëpisë së Bardhë është arrestuar dhe akuzuar për përpjekje për të vrarë ose dëmtuar presidentin Biden, tha policia të martën.

Shoferi me sa duket u fut qëllimisht në shtyllat jashtë Parkut Lafayette pak para orës 22:00 (0200 GMT) të hënën, tha Policia e Parkut të SHBA, duke shtuar se askush nuk u lëndua.

Imazhet televizive treguan një banderolë svastika kuq e zi që ishte gjetur gjatë kontrollit të policisë në kamion .

Presidenti Joe Biden u informua për situatën të martën në mëngjes, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

“Ai është i lehtësuar që askush nuk u plagos mbrëmë dhe është mirënjohës për agjentët dhe oficerët e zbatimit të ligjit që u përgjigjën kaq shpejt,” u tha ajo gazetarëve.

Shoferi i automjetit u identifikua si Sai Varshith Kandula, 19 vjeç, nga Chesterfield, Misuri, tha Policia e Parkut në një deklaratë të martën.

Ai tha se ai u akuzua për “sulm me një armë të rrezikshme, operim të pamatur të një automjeti, kërcënim për të vrarë/rrëmbyer/shkaktuar dëm një president, nënkryetar ose një anëtar të familjes, shkatërrim të pronës federale dhe shkelje të ligjit.

Një degë lokale e Fox News raportoi se disa të ftuar në një hotel aty pranë thanë se u ishte thënë të evakuoheshin pas përplasjes.

Një gazetar i stacionit postoi një video nga vendi i ngjarjes që tregonte një robot që kërkonte zonën e ngarkesave të kamionit.