Shkon në 14 numri i të vdekurve nga stuhitë në Kaliforni, Biden shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli një gjendje të jashtëzakonshme federale të premten në shtetin e Kalifornisë pasi stuhitë e dimrit të njëpasnjëshme kanë lënë tashmë të paktën 14 persona të vdekur.

Të paktën një vdekje ka ndodhur gjatë sistemit aktual të motit të rëndë. Individi i paidentifikuar u vra kur një çati u shemb në një depo kafeje në Oakland, raportoi Los Angeles Times, duke cituar autoritetet.

“Ekziston rreziku i përmbytjeve , shkëmbinjve dhe rrëshqitjeve të baltës dhe reshjeve të dendura të borës, duke rritur mundësinë e mbylljes së rrugëve dhe orteqeve”, shkroi në Twitter Departamenti i Transportit në Kaliforni.

Zyrtarët e urgjencës lëshuan paralajmërime evakuimi të premten në zonat që priten të goditen më rëndë nga periudha e ardhshme e motit të ashpër të dimrit.

Ndërsa sinoptikanët presin që rajonet malore të goditen nga disa metra dëborë, zonat më të ulëta presin gjithashtu përmbytje nga shirat e dendur dhe rrëshqitje nga shkrirja e borës.

Më shumë se 39 milionë banorë janë nën paralajmërime ose këshilla, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit (NWS), me miliona në të gjithë shtetin nën të paktën 90 vëzhgime dhe këshilla për përmbytjet.

“Një stuhi dimërore do të prodhojë sasi të bollshme dëbore të madhe në terrenin e lartë të CA veriore dhe qendrore dhe kërcënime të konsiderueshme shiu dhe përmbytjeje në pjesën më të madhe të CA,” shkroi Departamenti i Transportit në Twitter.

Kalifornia Qendrore pritet të goditet më rëndë me dhjetëra qarqe në të gjithë shtetin tashmë në gjendje të jashtëzakonshme.

“Kjo është një ngjarje e pakrahasueshme, e pashembullt e motit që nuk është përjetuar në disa dekada, ndoshta në vitin 1969,” tha oficeri i shkencës dhe operacioneve të NWS, Kris Mattarochia në një konferencë shtypi.

Kalifornia është goditur nga një varg i pazakontë stuhish të forta dimërore javët e fundit me stuhitë më të fundit që kanë shkaktuar kaos.

Mijëra ekuipazhe emergjente kanë punuar ditë e natë duke kryer përpjekjet e kërkim-shpëtimit dhe duke u përpjekur të nxjerrin banorët nga bora që ka varrosur shtëpitë dhe i ka bllokuar ata.

Guvernatori Gavin Newsom zgjeroi gjendjen e jashtëzakonshme të javës së kaluar nga 13 qarqe në pjesën qendrore të shtetit për të përfshirë tani 21 juridiksione shtesë. Gjithsej 34 qarqe janë aktualisht në gjendje të jashtëzakonshme.

“CA po punon gjatë gjithë kohës me partnerët lokalë për të vendosur pajisje për shpëtimin e jetës dhe reaguesit e parë në komunitet.” ka postuar në Twitter zyra e guvernatorit. “Më shumë stuhi po vijnë – qëndroni të sigurt.”