Shkodran Mustafi përfshihet në skuadrën më të mirë të kësaj dekade për Arsenalin

Arsenali ka patur një dekadë të vështirë, duke kaluar nga një prej pretendentëve kryesor për titull, në konkurentë për të arritur në 6 vendet e para. Ekipi i tyre i Dekadës i cili është bazuar në statistika ka disa përfshirje interesante.

Dekada e mëparshme përfshiu suksesin e fundit të titullit të Premier League për “Topçinjtë e Londrës” në vitin 2004,  por në dekadën që po lëmë pas, ka pasur vetëm tre Kupa të FA për tifozët për të festuar, dhe momentin kur ata e përfunduan garën e tyre në top katërshe.

Kjo rënie e madhe tregohet në faktin që skuadra e tyre e dekadës, bazuar në statistikat e WhoScored.com, përfshin mbrojtësin të cilin e kanë përqeshur shumë, Shkodran Mustafi, të cilin ndoshta shumica e tifozëve do të preferonin ta shihnin në ndonjë “meme” në rrjetet sociale.

Në këtë skuadër ka vend edhe për Samir Nasri, i cili u largua në vitin 2011 nga Emirates Stadium, Alex Song dhe Robin van Persie të cilët u larguan në  vitin 2012. /apel.media