Shefi i OKB: Çdo sulm në një central bërthamor është ‘vetëvrasës’

Çdo sulm ndaj një centrali bërthamor është “vetëvrasës”, paralajmëroi të hënën Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres pasi bombardimet e reja goditën një kompleks të madh të energjisë atomike në Ukrainën jugore.

Moska dhe Kievi fajësojnë njëri-tjetrin për goditjen e fundit në uzinën e Zaporizhzhia , sheshin më të madh të energjisë bërthamore në Evropë, e cila ka qenë nën kontrollin rus që në ditët e para të luftës.

Luftimet e së premtes në termocentral kanë bërë që mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) të paralajmërojë për “rrezikun shumë real të një fatkeqësie bërthamore”.

Në një konferencë për shtyp në Tokio, Guterres dënoi sulme të tilla pa thënë se asnjëra palë ishte përgjegjëse.

“Ne mbështesim IAEA në përpjekjet e tyre në lidhje me krijimin e kushteve të stabilizimit të atij centrali,” tha ai.

“Çdo sulm ndaj një centrali bërthamor është një gjë vetëvrasëse. Shpresoj që ato sulme të marrin fund dhe në të njëjtën kohë shpresoj që IAEA do të jetë në gjendje të hyjë në termocentral.”

Komentet e tij pasuan një vizitë në Hiroshima gjatë fundjavës, ku Guterres mbajti një fjalim për të shënuar 77 vjetorin e sulmit të parë me bombë bërthamore në botë.

Në qytetin japonez të shtunën, ai paralajmëroi se “njerëzimi po luan me një armë të mbushur” pasi krizat me potencial për katastrofë bërthamore po përhapen në mbarë botën, nga Ukraina në Lindjen e Mesme dhe gadishullin Korean.

73-vjeçari portugez dha gjithashtu një paralajmërim të ashpër kundër tmerreve të armëve atomike një javë më parë në Nju Jork në një konferencë kyçe të Traktatit të Mospërhapjes bërthamore, të cilën ai e përsëriti të hënën.

“Ne jemi dëshmitarë të një radikalizimi në situatën gjeopolitike që e bën rrezikun e një lufte bërthamore përsëri diçka që nuk mund ta harrojmë plotësisht,” tha ai.

Kur u pyet në lidhje me stërvitjet masive ushtarake të Kinës rreth Tajvanit, të nxitura nga një vizitë javën e kaluar në ishullin e vetëqeverisur nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, Guterres tha se OKB-ja “i bindet një rezolute të Asamblesë së Përgjithshme, të ashtuquajturën politikë Një Kinë “.

“Por ne të gjithë duam që ajo rezolutë të korrespondojë me një mjedis paqësor,” tha ai, duke bërë thirrje për sens të përbashkët dhe përmbajtje për të lejuar një de-përshkallëzimi “jashtëzakonisht të rëndësishëm”.