SHBA-ja përsërit thirrjen për dialog me Korenë e Veriut

SHBA-ja sot përsëriti thirrjen për dialog me Korenë e Veriut dhe tha se Washington-i nuk ka asnjë qëllim armiqësor ndaj Phenianit, sipas mediave lokale.

Duke folur në një samit të të dërguarve kryesorë bërthamorë të Koresë së Jugut, Japonisë dhe SHBA-së të mbajtur në Tokio, i dërguari special i Washington-it për Korenë e Veriut, Sung Kim, tha se vendi i tij dëshiron të zgjidhë të gjitha çështjet me Korenë e Veriut përmes negociatave.

Siç e kemi bërë të qartë në mënyrë të përsëritur, Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë qëllim armiqësor me RPDK-së (Republika Popullore Demokratike e Koresë)”, citoi Agjencia e Lajmeve Yonhap me qendër në Seul të ketë thënë Sung.

Ai përsëriti thirrjet e tij që Koreja e Veriut t’i kthehet dialogut, ndërsa vuri në dukje se zhvillimet e fundit në Veri shërbyen si një kujtesë e rëndësisë së bashkëpunimit të ngushtë midis SHBA-së dhe aleatëve të saj, sipas lajmit të agjencisë.

Negociatori bërthamor i Koresë së Jugut, Noh Kyu-duk dhe homologu i tij japonez, Takehiro Funakoshi morën pjesë gjithashtu në takim.

Takimi u mbajt pasi Koreja e Veriut njoftoi të hënën se kishte testuar një lloj të ri të  raketës kryqëzuese me rreze të gjatë ne fundjavë.

Ne shpresojmë që RPDK-ja do t’i përgjigjet pozitivisht ofertave tona të shumta për t’u takuar pa parakushte”, tha i dërguari amerikan, duke shtuar se Washington-i gjithashtu do të vazhdojë të zbatojë plotësisht të gjitha rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ndaj Veriut.