SHBA, 12 milion raste COVID-19 përpara festës së Falënderimeve

Numri i rasteve COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ka kapërcyer 12 milion të Shtunën, vetëm disa ditë përpara festës së Falënderimeve që ekspertët e shëndetit kanë paralajmëruar se mund të ushqejnë përhapjen e infektimit në të gjithë vendin.

Ngjarja shënon një përkeqësim të epidemisë COVID-19 të vendit, e cila ka marrë një çerek milioni jetë në Shtetet e Bashkuara, më shumë se në çdo komb tjetër, dhe ka nxitur më shumë se 20 shtete të vendosin kufizime të reja gjithëpërfshirëse këtë muaj për të provuar për të frenuar virusin.

Të dhënat e Reuters tregojnë se ritmi i infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara është shpejtuar, me gati një milion raste më shumë të regjistruara në vetëm 6 ditët e fundit që kur vendi regjistroi 11 milion. Kjo krahasohet me 8 ditët që u deshën për të marrë nga 10 milion raste në 11 milion raste, dhe 10 ditët që u deshën për të marrë nga 9 në 10 milion raste.

Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar që vala e infeksioneve së shpejti mund të mbingarkojë sistemin e kujdesit shëndetësor nëse njerëzit nuk ndjekin udhëzimet e shëndetit publik, veçanërisht rreth mos udhëtimit dhe bashkimit me familjet e tjera për festën tradicionale të Falënderimeve të Enjten.

Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve lëshuan një “rekomandim të fortë” për Amerikanët këtë javë që të përmbahen nga udhëtimet mbi Falënderimet.

“Ne jemi të alarmuar me rritjen eksponenciale të rasteve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve”, u tha gazetarëve zyrtari i CDC Henry Walke.

Shumë amerikanë duket se e kundërshtuan atë udhëzim në ditët përpara festës. Të Premten, pamjet video në Twitter treguan më shumë se njëqind njerëz, të veshur me maska, duke mbushur portat e nisjes në aeroportin Sky Harbor në Phoenix, Arizona.

Numri i njerëzve në Shtetet e Bashkuara që udhëtojnë me avion për Falënderimet pritej të bjerë me 47.5% nga viti 2019, ndërsa numri i udhëtimeve me makinë pritej të binte vetëm me rreth 4%, sipas një raporti të lëshuar në fillim të këtij muaji nga Amerikani Shoqata e Automjeteve.

“Për ata që po mendojnë të bëjnë një udhëtim, shumica do të shkojë me makinë, e cila siguron fleksibilitetin për të modifikuar planet e udhëtimit për pushime deri në ditën e nisjes,” tha në një deklaratë nënkryetarja e lartë e AAA Paula Twidale.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vendosën një rekord të ri për rastet COVID-19 të Premten – 196,815 infeksione në ditë – Pfizer Inc tha se do të kërkonte autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës së saj nga rregullatorët e SHBA, aplikimi i parë i tillë.

Në një konferencë për shtyp të Premten, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të vendit Anthony Fauci e krahasoi vaksinën e Pfizer dhe të tjerë si ajo me “kalorësinë” që i vinte në ndihmë vendit dhe ai tha se amerikanët duhet të vazhdojnë ndërkohë të ndjekin masa të tilla si distancimi social dhe përdorimi i maska ​​për fytyrën.

“Nëse jeni duke luftuar një betejë dhe kalorësia është në rrugë, ju nuk ndaleni të shtënat. Ju vazhdoni të ecni derisa kalorësia të vijë këtu, ”tha Fauci./ Përktheu Apel.Media