Shantazhoi kolegun francez me një filmim seksual, Karim Benzema shpallet fjator

Sulmuesi i Francës dhe Real Madridit, Karim Benzema është shpallur fajtor për komplot për të shantazhuar një koleg francez me një kasetë seksuale.

Një gjykatës i dha Benzema një dënim me kusht me një vit burg dhe e urdhëroi atë të paguante një gjobë prej 75,000 € (63,000 £; 84,000 dollarë).

Benzema, 33 vjeç, ishte një nga pesë personat që u vunë në gjyq muajin e kaluar për një përpjekje për të zhvatur francezin Mathieu Valbuena.

Skandali ka habitur komunitetin e futbollit në Francë dhe të dy lojtarët humbën vendet e tyre në kombëtare.

Rasti daton në qershor të vitit 2015, kur dy futbollistët ndodheshin në një kamp stërvitor francez.

Në kamp, ​​Benzema i bëri presion Valbuenës për të shlyer shantazhuesit, me të cilët kishte komplotuar për të vepruar si ndërmjetës, thanë prokurorët.

Benzema gjithmonë i ka mohuar akuzat dhe ka insistuar se ai vetëm po përpiqej të ndihmonte Valbuenën të hiqte qafe videon komprometuese.

Lojtari që atëherë është rikthyer në skuadrën franceze dhe pritet të luajë për Real Madrid të mërkurën mbrëma, kur ata do të luajnë me FC Sheriff Tiraspol në Champions League.

Benzema nuk ishte i pranishëm në gjykatën e Versajës për vendimin, as Valbuena që luan për klubin grek Olympiakos.

Katër nga të pandehurit e Benzemas në gjyq u shpallën gjithashtu fajtorë të mërkurën. Atyre iu dhanë dënime me burg që varionin nga 18 muaj me kusht deri në dy vjet e gjysmë burg.

Avokatët e Benzemas thanë se do të apelonin dënimin e tij. “Reagimi është përfundimisht një reagim i zemëruar ndaj këtij gjykimi, i cili është krejtësisht kontradiktor,” u tha avokati i tij, Sylvain Cormier, gazetarëve jashtë gjykatës.

Por gjatë dhënies së vendimit, gjyqtari tha se Benzema kishte “përfshirë veten personalisht, përmes mashtrimeve dhe gënjeshtrave, për të bindur shokun e tij të skuadrës që t’i nënshtrohej shantazhit”.

Benzema bëri një rikthim surprizë në kombëtaren franceze në maj, pesë vjet pasi ai u dëbua nga krahu kur akuzat u shfaqën për herë të parë në 2015.

Por muajin e kaluar, federata franceze e futbollit tha se një vendim fajësie nuk do të rrezikonte domosdoshmërisht pozicionin e Benzemas në ekipin kombëtar.

Që kur u thirr nga trajneri i Francës, Didier Deschamps, Benzema ka qenë në formë produktive, duke shënuar nëntë herë në 13 ndeshje për vendin e tij. Ai gjithashtu ka shënuar 10 gola këtë sezon për klubin e tij, Real Madrid, i cili ende nuk ka komentuar mbi vendimin.

Për paraqitjet e tij në fushë, Benzema u emërua kandidat për çmimin e Topit të Artë të futbollistit të vitit që do të shpallet javën e ardhshme./BBC