“S’di ku e gjeta forcën”/ Shitësja 19-vjeçare: Si tentoi të më përdhunonte Marash Gjoklaj brenda dyqanit

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbrëmjen e 25 nëntorit në Tiranë, ku një 19-vjeçare, shitëse në një dyqan robash u ngacmua seksualisht nga 27-vjeçarin Marash Gjoklaj, teksa ky i fundit akuzohet ...
“S’di ku e gjeta forcën”/ Shitësja 19-vjeçare: Si tentoi të më përdhunonte Marash Gjoklaj brenda dyqanit
Foto: “S’di ku e gjeta forcën”/ Shitësja 19-vjeçare: Si tentoi të më përdhunonte Marash Gjoklaj brenda dyqanit

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbrëmjen e 25 nëntorit në Tiranë, ku një 19-vjeçare, shitëse në një dyqan robash u ngacmua seksualisht nga 27-vjeçarin Marash Gjoklaj, teksa ky i fundit akuzohet dhe se në të njëjtën ditë ka kanosur me thikë një 20-vjeçare, në Rrugën e Dibrës.

Marash Gjoklaj nuk ka qenë një emër i panjohur për Policinë, pasi ka qenë i dënuar më parë me 4 vjet burgim, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura dhe në momentin kur i ka kryer aktet e mësipërme ishte i liruar me kusht.

19-vjeçarja ka rrëfyer në emisionin “Me Zemër të Hapur” gjithçka që ka ndodhur, teksa sipas saj, 27-vjeçari ka hyrë në dyqan dhe i ka kërkuar një produkt për të dashurën e tij, të cilën, sipas vajzës e ka përshkruar me fjalë jo etike. Vajza tregon se rreth dy orë më vonë, kur është larguar roja, Marash Gjoklaj ka hyrë sërish në dyqan dhe i është drejtuar me fjalor banal.

Shitësja tregon se djali ka tentuar të kryejë marrëdhënie seksuale me të, dhe pasi ka hasur në kundërshti, i ka kapur flokët, i ka mbyllur me dorë gojën dhe ka tentuar ta futë me forcë në magazinë. E reja tregon se në ato momente ka arritur të dalë jashtë dhe të bërtasë.

“Jam studente dhe mbasditeve punoj per te siguruar te ardhurat e mia. Punoj prane nje biznesi ne qender te Tiranes,per te hequr shpenzimet e mia studentore. Familja ime eshte larg dhe une jetoje me motren time. Diten e shtune me date 25 nentor, ate dite isha ne pune si zakonisht, ishte shume ftohte dhe deren e dyqanit e mbaja te mbyllur. Rreth ores 18:00 hyn nje djal, i cili kerkoi ti sherbeja dhe sjellja e tij per nje produkt ne lidhje me te dashuren e tij te cilen e pershkruante per format trupore me fjale jo etike .

Pasi i dhash pergjigjen qe meritonte , pasi sjellja e tij ishte provokuese ai largohet i qete dhe ne ato moment perveç sjelljes nuk e konsiderova si diçka shqetesuese qe duhet te me shqetesonte. Rreth ores 20:10 pasi pa qe pran dyqanit tim largohet roja e biznesit ngjitur, djali hyn perseri ne dyqan dhe ne ato moment une isha prane tavolines se punes, u afrua prane meje duke mu drejtuar me nje fjalor banal, duke kerkuar te kryente mardhenie seksuale me mua. Duke hasur ne kundershtimin tim ai me sulmoi duke me kapur nga floket dhe duke me vene doren te goja. Tentoi te me fuste me force ne magazine e dyqanit, ne keto momente ndodhi perleshja fizike duke tentuar te merrte edhe telefonin qe une te mos kisha mundesi te kerkoja ndihme.

Nuk e di ku gjeta forcen dhe kurajon u terhoqa zvarr dhe dola jashte dyqanit duke bertitur dhe duke kerkuar ndihme, te cilen e gjeta tek nje vajze dhe nje djal qe po kaklonin rastesisht. Agresori ishte brenda dhe kur pa qe po me jepej ndihme u largua me shpejtesi ne nje rrugice shume prane biznesit. Ne oren 20: 18 kam njoftuar sallen operative dhe policia erdhi shume shpejte ne vendngjarje. Aty mbërriti komisariati nr 4 dhe grupi hetimor qe me moren ne pyetje, i cili ne bashkepunim edhe me komisariatin nr 3.

Nga pershkrimi im del qe personi ne fjale dy dite me pare kishte sulmuar nje tjeter shitese ne rrugen e Durresit ne moshen 20 vjeçare dhe e kishte kanosur me thike. Nga kamerat e biznesit tjeter une zbulova qe ishte I njejti person qe me sulmoi edhe mua. Shume shpejt u be e mundur ne bashkepunim edhe me komisariatin e policise se Kamzes, pasi agresori jetonte ne ate zone.

Ai u kap ne banmese ne prani te familjareve te tij dhe nga kontrolli I baneses rezultoi xhupi te cilin e kishte veshur ne te dyja sulmet. Pasi u be perballja ne ambientet e komisariatit nr 4, arrita ta identifikoja, ai u shfaq madje qeshte dhe nderkohe konsumonte uje. Aty mesova se ky person ishte denuar per mardhenie seksuale me te mitura dhe gjykata e kishte liruar me kusht.Une shpresoj qe kete here gjykata edhe institucionet most e bejne te njejten gje, pasi frika ime me e madhe eshte se çfare do te ndodhi me mua apo edhe me shume vajza te tjera te cilat ndihemi te pasigurta ne vendin tone te punes.” – ka treguar e reja.