Sanremo 2024, pas 10 vitesh fiton një grua. Triumfon ”vajza e artit”, 22-vjeçarja Mango

Sanremo 2024, pas 10 vitesh fiton një grua. Triumfon ”vajza e artit”, 22-vjeçarja Mango

Angelina Mango triumfoi në festivalin “Sanremo 2024”. Këngëtarja 22-vjeçare me këngën “Mërzia” shkruar së bashku me Madame, mori 40.3 për qind të totalit të votave, në tre mënyrat: Televotim, Press Room dhe juria e radios.

Kanë kaluar 10 vjet që kur një grua fitoi festivalin e Sanremos. Suksesi i fundit daton në vitin 2014, kur Arisa fitoi me Controvento. Në finalen e edicionit të 74-të të festivalit të Sanremos, Geolier u rendit i dyti, ndërsa e treta ishte Annalisa me këngën “Sinqerisht”.

Kur dëgjoi emrin e saj, 22-vjeçarja falënderoi këdo që e ka mbështetur në këtë rrugëtim. “Falënderime të përzemërta për orkestrën, për ty, për Gio, për Fiorello, për ekipin tim, për Martën, për nënën time, për Phil, Antonio, familjen time që është këtu sonte. Faleminderit që erdhët”, tha ajo.