San Francisko do të presë samitin e APEC në vitin 2023

Qyteti amerikan i San Franciskos do të presë takimin e liderëve të forumit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) vitin e ardhshëm, tha Zëvendëspresidentja Kamala Harris , ndërsa samiti i 2022 po mbyllej në Bangkok të shtunën.

Kryeministri i Tajlandës Prayuth Chan-ocha , i cili është nikoqiri i kësaj jave, ia dorëzoi kryesimin e APEC në Shtetet e Bashkuara për vitin 2023, duke sinjalizuar fundin e forumit për këtë vit.

“Jam i lumtur t’ia dorëzoj kryesimin SHBA-së Ne jemi gati të zhvillojmë një bashkëpunim të pandërprerë me ta,” tha ai, duke i dorëzuar Harris një “kalom”, një shportë bambuje të endur që përdoret për të transportuar mallra dhe dhurata në Tajlandë.

“Viti ynë pritës do të demonstrojë angazhimin e qëndrueshëm ekonomik të Shteteve të Bashkuara ndaj Indo-Paqësorit,” tha Harris në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Harris është nga Oakland, përtej gjirit nga San Francisko, dhe më parë ka shërbyer si senator amerikan për Kaliforninë dhe si prokuror i përgjithshëm për shtetin.

Harris, i cili po kryeson delegacionin amerikan në bisedimet e samitit në Bangkok, tha: “Ne po punojmë për të forcuar marrëdhëniet tona ekonomike në të gjithë rajonin, duke përfshirë rritjen e flukseve tregtare të dyanshme dhe rrjedhën e lirë të kapitalit, i cili mbështet miliona amerikanë. punë”.

Takimi në qytetin e Kalifornisë do të zhvillohet në javën e 12 nëntorit të vitit të ardhshëm, thuhet në deklaratën e SHBA.

Në një deklaratë të veçantë, udhëheqësit e APEC thanë se grupi mirëpriti një ofertë nga Peruja për të pritur bllokun në vitin 2024 dhe nga Koreja e Jugut për ta pritur atë në 2025.

E krijuar për të promovuar integrimin ekonomik, 21 anëtarët e APEC përbëjnë 38% të popullsisë globale dhe 62% të prodhimit të brendshëm bruto dhe 48% të tregtisë.