Sainz i Ferrarit merr pole position për Çmimin e Madh të Britanisë të së dielës

Piloti spanjoll i Ferrarit, Carlos Sainz, kishte pole position të shtunën për Çmimin e Madh të Britanisë 2022, të planifikuar për të dielën.

Sainz, 27 vjeç, i cili mori polen e tij të parë në histori, mundi pilotin holandez të Red Bull Racing, Max Verstappen në seancën kualifikuese, duke përfunduar me një minutë e 40.983 sekonda.

“Shumë i lumtur! Poli i parë, në Silverstone, në lagësht! Ishte jashtëzakonisht e ndërlikuar atje, por një xhiro e mirë e fundit na dha pole. Fundjava nuk ka mbaruar, por unë jam gati për nesër dhe do të luftojmë për fitoren. Le të garojmë!”, shkroi Sainz në Twitter.

Mbrojtja e kampionit botëror Verstappen përfundoi me 0.072 sekonda, pas Sainz për të nisur GP të së dielës në vendin e dytë.

Ndërkohë, piloti Monegask i Ferrarit, Charles Leclerc, doli i treti.

Çmimi i Madh i Britanisë, i cili është raundi i 10-të i sezonit 2022, do të fillojë të dielën në orën 14:00 GMT.

Konkurrentët do të ngasin me shpejtësi të plotë mbi 52 xhiro të qarkut Silverstone prej 5,891 kilometrash (3,6 milje) në Northamptonshire.