Rusia po përgatit vaksinim masiv kundër koronavirusit në Tetor

MOSKOW (Reuters) – Ministri i shëndetësisë i Rusisë po përgatit një fushatë vaksinimi masiv kundër koronavirusit të ri për muajin Tetor, njoftuan agjensitë lokale të lajmeve të Shtunën, pasi vaksina përfundoi provat klinike.

Ministri i Shëndetësisë, Mikhail Murashko tha se Instituti Gamaleya, një strukturë kërkimore shtetërore në Moskë, kishte përfunduar provat klinike të vaksinës dhe dokumentet janë duke u përgatitur për ta regjistruar atë, njoftoi agjensia e lajmeve Interfax.

Ai tha se mjekët dhe mësuesit do të ishin të parët që do të vaksinoheshin.

“Ne planifikojmë vaksinime më të gjera për tetor,” u citua Murashko të thoshte.

Një burim i tha Reuters këtë javë se vaksina e parë e mundshme e COVID-19 e Rusisë do të sigurojë aprovimin rregullator lokal në gusht dhe do të administrohej për punonjësit e shëndetësisë së shpejti pas kësaj.

Instituti Gamaleya ka punuar në një vaksinë të bazuar në adenovirus.

Megjithatë, shpejtësia me të cilën Rusia po lëviz për ta hedhur poshtë atë ka bërë që disa media perëndimore të pyesin nëse Moska po vendos prestigjin kombëtar para shkencës dhe sigurisë.

Kreu i Fondit rus të investimeve të drejtpërdrejta, Kirill Dmitriev, ka krahasuar atë që ai tha se ishte suksesi i Rusisë në zhvillimin e një vaksine me lëshimin e Bashkimit Sovjetik të vitit 1957 të Sputnik 1, satelitit të parë në botë.

Të Shtunën, Rusia raportoi 95 vdekje shtesë nga romani koronavirus, duke marrë në total 14,058.

Zyrtarët raportuan 5.462 raste të reja, duke e rritur totalin në 845.443.

Më shumë se 100 vaksina të mundshme janë duke u zhvilluar në të gjithë botën, në përpjekje për të ndaluar pandeminë COVID-19.

Të paktën katër janë në gjykimet e fundit të Faza III të njeriut, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), përfshirë tre të zhvilluara në Kinë dhe një tjetër në Britani.