Rrëzohet avioni rus gjatë fluturimit stërvitor

Një avion luftarak rus Su-24 është rrëzuar gjatë një fluturimi stërvitor në rajonin e Volgogradit, rreth 400 kilometra (250 milje) në lindje të kufirit me Ukrainën, tha të martën ministria e mbrojtjes.

Ministria nuk tha nëse piloti mbijetoi, duke shtuar vetëm se helikopterët e shpëtimit ishin dërguar në vend.

“Një aeroplan Su-24 u rrëzua në rajonin e Volgogradit gjatë një fluturimi të programuar stërvitor,” cituan agjencitë ruse të shtypit të thoshte ministria, duke shtuar se avioni nuk mbante armë dhe goditi tokën në një zonë të pabanuar.

Ushtria ruse ka parë disa përplasje vdekjeprurëse që nga fillimi i ofensivës së Ukrainës në shkurt 2022.

Në korrik, një pilot u vra në një përplasje fluturimi stërvitor mbi Detin Azov, jo shumë larg Ukrainës, dhe në tetor 2022, 15 njerëz u vranë kur një Su-34 u përplas në një bllok banesash në qytetin rus Yeysk pranë Ukrainës.