Ronaldo shënon dy herë në paraqitjen historike

Cristiano Ronaldo realizoi një penallti dhe goditi në shtëpi një goditje dënimi teksa vendosi një rekord të ri për më shumë paraqitje ndërkombëtare në fitoren 4-0 të Portugalisë ndaj Lihtenshtajnit në ndeshjen e tyre hapëse kualifikuese për Euro 2024 të enjten.

Ronaldo festoi ndeshjen e tij të 197-të, duke kaluar Bader Al-Mutawa të Kuvajtit, me një dopio teksa u kthye në formacionin fillestar për kualifikimin e Grupit J në stadiumin Jose Alvalade.

Ai konvertoi një penallti në minutën e 51-të – golin e tij të parë kundër principatës së vogël alpine – teksa vendasit kaluan 3-0 dhe shtuan të katërtin me një goditje dënimi të shënuar që përkuli duart e portierit mysafir Benjamin Buchel.

Joao Cancelo e kishte çuar Portugalinë në epërsi në minutën e tetë me një gjysmë breshëri nga distanca e largët që devijoi lehtë mes një turme lojtarësh, por Portugalia ishte e frustruar nga mbrojtja e fortë nga mysafirët.

Megjithatë, shtatëdhjetë sekonda pas pjesës së dytë, Bernardo Silva mori një top të lëshuar pasi Cancelo u ndal përpara drejt portës dhe u largua nga shtëpia për një epërsi 2-0.

Ronaldo, i cili mbushi 38 vjeç muajin e kaluar, goditi një penallti pasi Cancelo u rrëzua përpara se gjuajtja e tij e lirë në minutën e 63-të e rriti rekordin e tij për më shumë gola në futbollin ndërkombëtar në 120.

Më herët, kapiteni i Portugalisë, i cili u largua në minutën e 78-të para se të arrinte një hat-trick, humbi rastet kur ai skijoi topin para portës dhe hodhi një vështrim me kokë jashtë.

Ronaldo ishte ulur në stol nga ish-trajneri Fernando Santos për dy ndeshjet e fundit të Portugalisë në Kupën e Botës të vitit të kaluar në Katar, ku ata humbën në çerekfinale nga Maroku.