Ronaldo do të tërhiqet nëse Portugalia fiton Kupën e Botës

Cristiano Ronaldo njoftoi të enjten se do të tërhiqet nga futbolli profesionist nëse Portugalia fiton Kupën e Botës FIFA 2022.

Ylli portugez tha në një intervistë televizive me gazetarin dhe prezantuesin televiziv britanik Piers Morgan se ai do të varë “100%” këpucët nëse ekipi i tij kombëtar kalon turneun në Katar.

Kapiteni portugez tha se ekipi i tij nuk është favorit i turneut të ardhshëm dhe ai mendon se Franca është kundërshtari më i vështirë.

Ai tha se rivali i tij i përhershëm, Lionel Messi, është një lojtar “magjik” dhe shtoi se Messi dhe legjenda e Francës Zinedine Zidane janë ndoshta lojtarët më të mirë në botë, duke përjashtuar veten.

37-vjeçari tha gjithashtu se ai refuzoi të bëhej lojtari më i paguar në botë duke refuzuar një ofertë prej 350 milionë eurosh (362 milionë dollarë) nga një klub saudit.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë është në periudhën e tij të dytë në Manchester United pasi ka luajtur për Real Madrid dhe Juventus për shumë sezone.

Ronaldo u bë lojtari i parë në histori që arriti 700 gola të klubit muajin e kaluar kur shënoi kundër Evertonit në një ndeshje të Premierligës angleze.