Qindra policë në të gjithë Evropën në aksion kundër trafikantëve të qenieve njerëzore

Prokurorët publikë dhe autoritetet policore morën masa kundër bandave të kontrabandës së njerëzve në të gjithë Evropën të martën.

Përveç operacioneve në Francë, Belgjikë, Holandë dhe Britani, ka pasur aksione policore në disa shtete federale gjermane, sipas prokurorëve në qytetin veriperëndimor të Osnabrück, të cilët ishin në krye të palës gjermane të operacionit.

Rezultatet dhe historia do të prezantohen këtë të mërkurë në një konferencë shtypi të Eurojust në Hagë.

Eurojust, agjencia e Bashkimit Evropian për bashkëpunimin gjyqësor në çështjet penale, dhe Europol bashkërenduan operacionin.

Vetëm në Gjermani, 900 oficerë nga Policia Federale dhe Shtabi i Policisë Osnabrück u përfshinë në 36 kontrolle të pronave, me 18 persona të arrestuar në Saksoninë e Poshtme, Bremen, North Rhine-Westfalia dhe Baden-Württemberg.

Ata dyshohet se kanë qenë të përfshirë në një bandë të trafikut të qenieve njerëzore dhe të kontrabandës komerciale të të huajve.

Kontrabanda e njerëzve është një çështje e profilit të lartë në Kanalin Anglez, të cilin shumë refugjatë përpiqen ta kalojnë me gomone për të shkuar në Britani.

Ministria e Brendshme franceze thotë se 777 përpjekje për të kaluar Kanalin me varka të vogla u regjistruan midis fillimit të vitit dhe 13 qershorit.

Këto përfshinin gjithsej 20,132 persona, një rritje prej 68% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, e cila ishte rekord. numri i tentativave për kalime.

Oficerët arrestuan gjashtë burra dhe një grua në zonat Docklands dhe Catford të Londrës të martën, tha Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) për Shoqatën e Shtypit të Britanisë (PA).

PA tha se “besohet të jetë operacioni “më i madh” ndërkombëtar që synon bandat kriminale të dyshuara për kontrabandë njerëzish nëpër Kanalin Anglez.