Qeveria greke tronditet nga dorëheqjet për skandalin e përgjimeve

Qeveria konservatore e Greqisë u trondit të premten nga një skandal i përgjumur i gjatë pasi shefi i saj i inteligjencës dhe një ndihmës i ngushtë i kryeministrit Kyriakos Mitsotakis dhanë dorëheqjen brenda një ore.

Dorëheqjet e shefit të inteligjencës Panagiotis Kontoleon dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë Grigoris Dimitriadis “përbëjnë një pranim faji nga zoti (Kryeministri Kyriakos) Mitsotakis për Watergate-in e tij,” tha partia kryesore opozitare SYRIZA-PS në një deklaratë, duke iu referuar Skandali ikonik i vitit 1974 që bëri që presidenti amerikan Richard Nixon të tërhiqej.

“Regjimi i Maximos (kryeministria) u kap në flagrancë dhe kreu i regjimit, z.

Javën e kaluar, Kontoleon i tha një komisioni parlamentar se agjencia e tij kishte spiunuar gazetarin Thanasis Koukakis.

Seanca dëgjimore e komitetit me dyer të mbyllura erdhi pasi Nikos Androulakis, kreu i partisë opozitare socialiste PASOK, u ankua te prokurorët e lartë për një përpjekje për të hakuar telefonin e tij celular me softuerin gjurmues Predator të prodhuar në Izrael.

“Ne e sigurojmë zotin Mitsotakis se asgjë nuk do të mbetet në errësirë”, thuhet në deklaratë.

“Gjithçka do të hetohet deri në fund, dhe vetë (Mitsotakis) do të përgjigjet për këtë devijim të paprecedentë të paligjshëm dhe jodemokratik pas juntës që ai u përpoq për të vendosur regjimin e tij,” shtohet ai, duke iu referuar regjimit të juntës greke të viteve 1967-1974. .

Qeveria ose duhet të vazhdojë me ndjekjet penale të menjëhershme përkatëse ose të japë dorëheqjen, tha partia e majtë Mera25 në një deklaratë.

“Kush nëse jo qeveria qëndron prapa spyware-it të paligjshëm në Greqi?” tha Inside Story, një uebsajt i pavarur grek i gazetarisë investigative.

Në nëntor, ministri grek i shtetit George Gerapetritis kishte këmbëngulur për AFP se nuk ka “nuk ka survejim të gazetarëve në Greqi” nga shteti.

“Greqia i përmbahet plotësisht vlerave të shoqërisë demokratike dhe shtetit të së drejtës, veçanërisht pluralizmit dhe lirisë së shtypit,” tha Gerapetritis.

Si i tillë, ai argumentoi se “nuk kishte nevojë për veprime të mëtejshme” për të verifikuar monitorimin e pretenduar të gazetarit investigativ Stavros Malichudis.

Kontoleon, i cili u emërua në krye të EYP-së në vitin 2019, pasi partia konservatore e Mitsotakis fitoi pushtetin atë vit, kishte lënë të kuptohej në atë rol se gazetarët ishin shënjestruar me urdhër të shërbimeve të huaja inteligjente.

Sophie in ‘t Veld, një eurodeputete holandeze, e quajti skandalin “Watergate mbi steroidet”.

“Zhvillim i jashtëzakonshëm në Greqi në lidhje me skandalin e spyware Predator. Ndihmësi i lartë (dhe nipi) i kryeministrit Mitsotakis dha dorëheqjen,” tha ajo në Twitter.

Kritika erdhën gjithashtu nga OJQ-ja me bazë në Gjermani, Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias, e cila akuzoi qeverinë se nuk bëri asgjë për të zbuluar se kush qëndron pas përdorimit të spyware.

“Nëse besojmë se qeveria nuk ka të bëjë fare me (spyware), atëherë është e çuditshme që autoritetet greke, për shumë muaj, nuk kanë bërë asgjë për të zbuluar se kush po përdor këtë malware të fuqishëm”, tha grupi.