Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës: Mbi 400 fëmijë të vrarë në luftë deri më sot

Të paktën 437 fëmijë ukrainas janë vrarë si rezultat i pushtimit rus, tha të shtunën zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Më shumë se 837 fëmijë janë plagosur gjithashtu në një raport që zyrtarët thanë se ishte “jo përfundimtar” sepse ata ende po verifikonin informacionin nga zonat e luftimeve aktive, zonat e çliruara dhe territoret e pushtuara ende nga forcat ruse.

Rajoni lindor i Donetskut ishte më i prekuri, me 423 fëmijë të vrarë ose të plagosur, tha zyra e prokurorit.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se të paktën 16,295 civilë janë vrarë që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, të cilin Kievi dhe udhëheqësit perëndimorë e kanë denoncuar si një akt agresioni të paprovokuar. Moska mohon të ketë shënjestruar civilët.