Pritet të lançohet në muajin shtator, iPhone 15 ju surprizon me ndryshimet

Jemi vetëm disa muaj larg shpalljes së linjës së iPhone 15. Në mediat e huaja po qarkullojnë informacione sa i takon mënyrë si duket ky iPhone dhe po ashtu çfarë risish ka. Një gjë është e sigurt, se ...
Pritet të lançohet në muajin shtator, iPhone 15 ju surprizon me ndryshimet
Foto: Pritet të lançohet në muajin shtator, iPhone 15 ju surprizon me ndryshimet

Jemi vetëm disa muaj larg shpalljes së linjës së iPhone 15. Në mediat e huaja po qarkullojnë informacione sa i takon mënyrë si duket ky iPhone dhe po ashtu çfarë risish ka.

Një gjë është e sigurt, se iPhone 15 do jetë i dizejnuar krejt ndryshe. Karikuesi do të jetë pajisje USB-C, jo Lightning siç ka qenë deri më tani.

Sipas një rrjedhjeje të re nga ChargerLab, një uebsajt i specializuar për energjinë me një histori të qëndrueshme, të gjitha modelet e iPhone 15 do të mbështesin karikimin e shpejtë me valë 15W duke përdorur standardin e hapur Qi2. Nëse është e saktë, kjo është një kthesë e madhe, sepse Apple kishte kufizuar më parë standardet e karikimit me valë të hapur në 7.5W, me vetëm aksesorët e licencuar të Apple MagSafe që marrin 15W të plota.

Qi2 bazohet në standardin MagSafe të Apple, pikërisht për të mbështetur të njëjtin unazë magnetësh të ngjashme me halo që i fiksojnë karikuesit në vend. Thënë kështu, ishte larg nga një e dhënë që Apple do të mbështeste shpejtësinë e plotë të karikimit të Qi2, duke pasur parasysh kafshimin e konsiderueshëm që tani ka të ngjarë të marrë nga programi zyrtar i licencimit MagSafe i Apple pasi prodhuesit e aksesorëve dynden drejt standardeve më të lira.

Për më tepër, rrjedhja thekson më tej një gatishmëri të paparë më parë nga Apple për të punuar me standarde të hapura në iPhone. Po, ligji i BE-së do ta detyrojë Apple të miratojë USB-C, por jo deri në dhjetor 2024. Kështu që Apple mund të kishte lëshuar iPhone 15 dhe iPhone 16 (me gjasa të lansohen në shtator 2023 dhe 2024, përkatësisht) me Lightning, por në vend të kësaj, ai po ndryshon në mënyrë proaktive në USB-C dy gjenerata më herët se sa kërkohet.

Për më tepër, iOS 17 pritet të mundësojë ngarkimin anësor të aplikacioneve përmes dyqaneve të aplikacioneve të palëve të treta. Përsëri, presioni po vinte nga Bashkimi Evropian që Apple të hapte App Store, por jo edhe për një vit tjetër. Apple po e përqafon ndryshimin.

Nëse të gjitha këto ndryshime janë vetëm një shenjë e besimit të Apple në pozicionin e saj gjithnjë e më dominues në treg ose një pranim ngurrues i të pashmangshmes, mbetet për t’u parë. Sido që të jetë, ai u jep përditësuesve të mundshëm të iPhone 15 diçka për të pritur me padurim, ashtu siç po mbilleshin dyshimet. Sidomos me ndryshimet më të mëdha që vijnë në iPhone në 2024.

Burimi i Gurman lidhet me analistin vazhdimisht të saktë të ekranit Ross Young, i cili javën e kaluar deklaroi se Apple do të rrisë ekranet e iPhone 16 Pro dhe iPhone 16 Pro Max në përkatësisht 6.3 inç dhe 6.9 inç (lidhja më poshtë). Kjo u miratua gjithashtu nga zbuluesi i respektuar anonim Unknownz21, i cili ka ofruar vazhdimisht informacion të saktë për dy gjeneratat e fundit të iPhone.

Spekulimet tashmë po shtohen rreth arsyeve të Apple për zgjerimin e iPhone-ve të tij të vitit 2024 përpara se të mbërrijnë modelet e vitit 2023. Një shpjegim teknik i besueshëm është se Apple planifikon të sjellë një lente zmadhimi optik periskop në iPhone 16 Pro më të vogël vitin e ardhshëm, pasi zbulimet e shumta zbuluan se do të kufizohet në iPhone 15 Pro Max këtë vit, për shkak të kufizimeve të madhësisë prej 6.1 inç. iPhone 15 Pro.

Duke pasur parasysh vendosmërinë e Apple që të përputhet ngushtë me modelet e saj iPhone Pro, kjo ka shumë kuptim. Telefonat inteligjentë rivalë sportivë me periskop janë gjithashtu të gjitha modele më të mëdha, si Galaxy S23 Ultra. Në fakt, nëse Apple pajis iPhone 16 Pro 6.3 inç me një lente periskopi, siç qëndron, ai do të jetë smartfoni më i vogël për të arritur këtë arritje. Thënë kështu, epoka e telefonit inteligjent kompakt premium tani duket vërtet e vdekur.

Duke u marrë fillimisht me modelet e vitit 2024, Young thotë se modelet e iPhone 16 Pro do të kenë një 19.6:9 pak më të gjatë.