Portieri gjerman Leno largohet nga Arsenali për në Fulham

Klubi anglez i futbollit Fulham nënshkroi të martën vonë me portierin gjerman Bernd Leno nga Arsenali.

“Klubi është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e Bernd Leno nga Arsenali për një tarifë të pazbuluar.

“ Portieri 30-vjeçar ka rënë dakord për një marrëveshje trevjeçare, me opsionin e Klubit për t’u zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë”, tha Fulham në një deklaratë.

Leno, 30 vjeç, ishte portier i Arsenalit nga viti 2018 deri në vitin 2022. Ai më parë ka luajtur për Bayer Leverkusen të Gjermanisë.

“Ndihet e mrekullueshme që më në fund jam këtu. Mezi pres të bashkohem me ekipin, të stërvitem dhe të luaj me ekipin,” tha Leno për TV të klubit.

Në periudhën e tij katër-sezonale te Gunners, Leno ndihmoi Arsenalin të fitonte një Kupë FA angleze dhe një Community Shield të FA angleze.

Ai ishte një lojtar i Arsenalit kur skuadra londineze ishte nënkampione e Europa League në 2019.

Leno luajti në 125 ndeshje për Arsenalin.

Portieri me përvojë ka nëntë paraqitje për Gjermaninë dhe ishte në skuadrën e kombëtares gjermane për UEFA EURO 2020.