Polonia mban të parin nga dy funeralet shtetërore për viktimat e sulmit me raketa

E para nga dy viktimat polake të vrarë në një sulm raketor këtë javë në zonën kufitare të vendit me Ukrainën është varrosur me një funeral shtetëror, njoftoi të shtunën agjencia e lajmeve PAP. 

Varrimi i administratorit të kampit 62-vjeçar u bë në fshatin e vogël Przewodow me një ceremoni ushtarake. 

Një kompani nderi nga Regjimenti i 2-të i Zbulimit nga Hrubieszow ishte i pranishëm. Imazhet në televizionin polak treguan kurora të mëdha zie me harqe në ngjyrat e flamurit polak dhe ukrainas.

Një raketë goditi një hambar në fshat, vetëm 6 kilometra nga kufiri me Ukrainën, të martën. Përveç 62-vjeçarit, nga shpërthimi ka mbetur i vdekur edhe një traktorist 60-vjeçar. Funerali shtetëror i njeriut të dytë do të bëhet të dielën. 

Me kërkesë të familjarëve, të dy funeralet po mbahen private. Dy burrat janë civilët e parë nga Polonia, një anëtare e NATO-s, që vdiqën si rezultat i luftës ruse kundër Ukrainës. 

Aktualisht, Perëndimi supozon se ishte një raketë kundërajrore ukrainase e përdorur për t’u mbrojtur nga sulmet e ushtrisë ruse . Megjithatë, menjëherë pas shpërthimit, raportet e mediave folën edhe për një raketë ruse. 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyderi më tani ka pohuar se ishte një raketë ruse, por ka thënë se nuk e di me 100% siguri se çfarë ka ndodhur.