Polonia dhe Hungaria rrisin rezistencën ndaj planeve të politikës së BE-së për azilin

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki thotë se Varshava nuk do të marrë pjesë në shpërndarjen e planifikuar të emigrantëve në të gjithë Bashkimin Evropian, një ditë pasi ministrat e brendshëm të BE ranë dakord për një marrëveshje që synon të shtrëngojë rregullat e azilit, duke përfshirë kuotat e detyrueshme.

Morawiecki tha për sa kohë që partia e tij konservatore Ligj dhe Drejtësi (PiS) ishte në pushtet, “ne nuk do të lejojmë që të na imponohen asnjë kuotë migrimi për refugjatët nga Afrika, nga Lindja e Mesme, për arabët, muslimanët apo kushdo tjetër”.

Polonia kishte menaxhuar me sukses krizën më të madhe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore, shkroi në Twitter ministri polak i Çështjeve Evropiane Szymon Szynkowski vel Sek, duke iu referuar faktit se vendi ka pranuar 1.6 milionë refugjatë të luftës nga Ukraina. “Ne nuk do të pranojmë që të na imponohen ide absurde”.

Politika e BE-së për azilin ka qenë prej kohësh një çështje e mprehtë. Ministrat e Brendshëm të vendeve anëtare arritën një marrëveshje për të shtrënguar rregullat të enjten, përballë shifrave në rritje të migracionit.

Marrëveshja përfshin përpunimin e azilkërkuesve në ambientet e pritjes në kufijtë e jashtëm të bllokut.

Nëse një aplikant nuk ka shanse për të marrë azil në BE, ai ose ajo do të kthehet menjëherë.

Për të lehtësuar barrën e vendeve si Italia, të cilat po marrin shumicën e njerëzve që përpiqen të arrijnë në BE për shkak të vendndodhjes së tyre në kufirin e jashtëm të bllokut, marrëveshja parashikon gjithashtu krijimin e një sistemi të detyrueshëm për shpërndarjen e një sasie të rënë dakord. azilkërkuesit mes vendeve anëtare të BE-së.

Deri më tani, ka qenë në dorën e shteteve individuale të BE-së që të respektojnë kuota të tilla.

Vendet e BE-së që nuk dëshirojnë ose nuk janë në gjendje të pranojnë migrantë të zhvendosur do të japin ndihmë në formën e mbështetjes financiare në shumën prej 20,000 € (21,500 dollarë) për person.

Polonia, Hungaria, Malta, Sllovakia dhe Bullgaria nuk i mbështetën planet e reformës.

Budapesti gjithashtu kritikoi marrëveshjen të premten, me sekretarin parlamentar të shtetit në Ministrinë e Brendshme hungareze, Bence Retvari, duke akuzuar Brukselin për “abuzim me pushtetin e tij” dhe duke planifikuar “të kthejë çdo vend në Evropë në një vend imigrimi me çdo çmim”.

Me planet e reja, BE-ja synonte të shpërndante emigrantët “me dhunë”, tha Retvari për televizionin shtetëror hungarez.

BE nuk e njeh që Hungaria po mbron kufirin e jashtëm të BE-së dhe refuzon të paguajë kostot përkatëse prej 1.5 miliardë eurosh, tha Retvari, duke iu referuar gardhit kufitar të ndërtuar nga Hungaria në 2015 në kufirin me Serbinë.

Parlamenti Evropian, i cili tani do të fillojë të debatojë planet, ende mund të negociojë ndryshime.

Marrëveshja e së enjtes ndezi gjithashtu një bujë në vendet e BE-së me një qëndrim më të moderuar ndaj migracionit, përfshirë Gjermaninë.

“Ky nuk është një hap i vogël,” tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit në Berlin të premten, por ai shtoi se “kishte edhe disa pilula të hidhura për të gëlltitur”.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock e Partisë së Gjelbër tha se vendimi ishte “shumë i vështirë si ministre e Jashtme, si e Gjelbër dhe gjithashtu personalisht”, në një letër drejtuar grupit parlamentar të partisë së saj.