Pesë të burgosur britanik që u liruan nga Rusia mbërrijnë në Angli

Pesë të burgosur të luftës në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët u liruan nga Rusia si pjesë e një shkëmbimi me Ukrainën, kanë mbërritur në Britani, tha të enjten organizata jofitimprurëse Presidium Network nga BBC.

Pesë janë Aiden Aslin, Shaun Pinner, John Harding, Dylan Healy dhe Andrew Hill.

Presidium Network, i cili thotë se kryen evakuime të familjeve dhe individëve nga zonat e luftës dhe që ka mbështetur familjen e Healy, tha: “Ne e dimë se të gjithë janë të sigurt në MB”, sipas BBC.

Aslin dhe Pinner u kapën nga forcat e mbështetura nga Rusia në qytetin bregdetar të Ukrainës, Mariupol, në prill dhe u dënuan me vdekje nga një gjykatë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut, një nga përfaqësuesit e Rusisë në Ukrainën lindore.

Ata, së bashku me marokenin Brahim Saadoun, u shpallën fajtorë për “veprimtari mercenare dhe kryerjen e veprimeve që synonin marrjen e pushtetit dhe përmbysjen e rendit kushtetues të DPR” – një dënim i dënuar nga Kievi dhe Britania.

Healy, një britanik që ofron ndihmë humanitare në Ukrainë, u arrestua në prill së bashku me Paul Urey, i cili më vonë vdiq në paraburgim. Harding dhe Hill kishin luftuar së bashku me forcat ukrainase dhe të tre kishin mohuar se ishin mercenarë në gjykatën ruse.