Përfundoi në spital, ja si është gjendja e presidentit çek

Presidenti çek Miloš Zeman është në gjendje të qëndrueshme pasi u shtrua në kujdes intensiv të dielën, tha një zëdhënëse e spitalit për agjencinë shtetërore të lajmeve Çeke CTK.

Zeman po trajtohet në departamentin e anestezisë, me terapi intensive në Spitalin Qendror Ushtarak të Pragës, shtoi zëdhënësja në një deklaratë me shkrim.

Presidenti u dërgua në spital të dielën për shkak të komplikimeve me një sëmundje kronike, tha drejtori i spitalit Miroslav Zavoral. Deri më tani, as spitali dhe as zyra presidenciale nuk kanë dhënë detaje të tjera mbi sëmundjen e presidentit.

“Ne e dimë saktësisht diagnozën, e cila na lejon të synojmë trajtimin,” tha Zavoral, por shtoi se ai nuk ka miratimin e presidentit 77-vjeçar për të zbuluar informacion shtesë.

Për shkak të neuropatisë që prek këmbët e tij, Zeman ka përdorur një karrige me rrota për paraqitjet publike muajt e fundit. Presidenti çek gjithashtu vuan nga diabeti i tipit 2.

Muajin e kaluar, Zeman kaloi tetë ditë në spital, me zyrën presidenciale duke thënë se ai vuante nga lodhja dhe dehidratimi.

Shtrimi në spital i Zeman erdhi vetëm një ditë pas zgjedhjeve parlamentare çeke dhe menjëherë pas takimit të tij me kryeministrin në detyrë, Andrej Babiš, i cili pësoi një humbje të papritur në votim. Presidenti duhet të drejtojë bisedimet me partitë çeke për të gjetur një koalicion dhe të emërojë kryeministrin e ri, por sëmundja e tij mund ta lërë Pragën në harresë.