Özil poston foto me Erdoganin pas fitores së balotazhit të 28 majit

Ish-mesfushori i Gjermanisë, Mesut Özil, ka postuar një foto të tij me presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan, pasi ai fitoi në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale për të nënshkruar një mandat tjetër pesëvjeçar. 

Mbrëmjen e së dielës, 34-vjeçari Özil ka shpërndarë në Instagram një foto në të cilën shihet me Erdoganin para një aeroplani. Në foto shfaqet edhe bashkëshortja e presidentit, Emine Erdoğan . 

Özil, i cili ka lindur në Gjermani , por ka prejardhje turke, ishte një lojtar kyç në ekipin fitues të Kupës së Botës 2014 të Gjermanisë. 

Në postim Özil shkruante “ Faleminderit Zot”I ndjekur nga një zemër dhe një flamur turk. Përpara votimit, Özil kishte ndarë një foto të ndryshme duke e treguar atë me Erdoganin dhe duke shkruar “Ne jemi gjithmonë me ju, zoti President “, në turqisht. 

Të dielën, 69-vjeçari Erdogan fitoi balotazhi i zgjedhjeve kundër liderit të opozitës Kemal Kılıçdaroğlu . Erdogan mori rreth 52% të votave, sipas rezultateve paraprake nga autoriteti zgjedhor, ndërsa Kılıçdaroğlu mori rreth 48% 

. largimi i tyre i hershëm nga Kupa e Botës Özil akuzoi drejtuesit e Federatës Gjermane të Futbollit për racizëm për shkak të prejardhjes së tij turke.Ai kishte luajtur në 92 ndeshje për Gjermaninë.

Özil, i cili ka luajtur për herë të fundit për klubin turk Istanbul Başakşehir , u tërhoq zyrtarisht si futbollist rreth dy muaj më parë.