Odegaard emërohet kapiteni i ri i Arsenalit

Mesfushori norvegjez Martin Odegaard është emëruar kapiteni i ri i Arsenalit përpara sezonit 2022-23, njoftoi klubi i Premier League të shtunën.

Odegaard, 23 vjeç, erdhi për herë të parë si huazim nga Real Madrid në janar 2021 dhe pasi i bëri përshtypje menaxherit Mikel Arteta, klubi lëvizi shpejt për ta bërë atë transferim të përhershëm, duke e nënshkruar atë për rreth 35 milionë euro (35.76 milionë dollarë) në gusht të vitit të kaluar.

Arsenali ka qenë pa një kapiten të përhershëm që kur Arteta ia hoqi shiritin Pierre-Emerick Aubameyang sezonin e kaluar, me sulmuesin gabon që përfundimisht u transferua te Barcelona në fillim të këtij viti.

Partneri i tij sulmues Alexandre Lacazette mori shiritin në krahun në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, por francezi humbi vendin e tij në formacionin fillestar dhe që atëherë është rikthyer në ish-klubin e tij Olympique Lyonnais.

Megjithatë, Odegaard nuk është i panjohur për të mbajtur shiritin në krah, pasi ai është kapiten i kombëtares së Norvegjisë që nga marsi i vitit të kaluar.

Ndeshja e parë e Odegaard si kapiten fiks i Arsenalit do të jetë kundër skuadrës spanjolle Sevilla në një miqësore para-sezonale më vonë të shtunën. Arsenali fillon sezonin e tij në Premier League në Crystal Palace të premten.