Norvegjia premton 1 miliardë euro për të mbështetur Ukrainën

Norvegjia premtoi të premten 1 miliard euro (1.04 miliardë dollarë) për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, të mbështesë njerëzit në nevojë dhe për rindërtimin pas pushtimit rus. Duke iu drejtuar një konference shtypi në Kiev së bashku me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy, kryeministri norvegjez Jonas Gahr Stoere tha se Norvegjia dëshironte të shprehte solidaritetin e saj me luftën e Ukrainës për mbijetesë. “Unë jam këtu për të thënë se lufta e Ukrainës nuk është vetëm për Ukrainën. Kjo ka të bëjë me disa parime themelore të botës që ne do t’u ofrojmë fëmijëve tanë. Kjo ka të bëjë me sigurinë në Evropë, kjo ka të bëjë me fatin e fqinjit tuaj. “tha ai. “Ne do të zotojmë 1 miliard euro në mbështetje për vendin tuaj dhe popullin tuaj për pjesën e mbetur të vitit 2022 dhe për vitin 2023,” vazhdoi ai. “Kjo luftë është një shkelje e ligjit ndërkombëtar… Ju keni të drejtë të mbroni veten dhe ne kemi të drejtë t’ju ndihmojmë të mbroni veten.” I pyetur nëse Norvegjia ishte e gatshme të rriste furnizimin me gaz në Evropë, Stoere tha se Norvegjia tashmë po prodhonte gaz “në maksimum” por do të bënte gjithçka që mundej për të siguruar gaz. Zelenskiy tha se presioni ndaj Rusisë duhet të mbahej në mënyrë që lufta të përfundonte. Ai tha se Rusia kishte përdorur një raketë të epokës sovjetike Kh-22 të projektuar për të goditur aeroplanmbajtëse ose objekte të tjera të mëdha për të goditur një ndërtesë të rregullt nëntëkatëshe – një referencë për një sulm në orët e para të së premtes në një bllok apartamentesh pranë Odesa-s. Zyrtarët ukrainas thonë se të paktën 16 persona u vranë. [USN:L1N2YI01W] Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët. I pyetur të premten nëse Rusia kishte goditur ndërtesën e apartamenteve në fshatin turistik Serhiivka, zëdhënësi i Kremlinit tha: “Dëshiroj t’ju kujtoj fjalët e presidentit se Forcat e Armatosura Ruse nuk punojnë me objektiva civilë”.