Një tërmet i fuqishëm godet Tajvanin juglindor 

Një tërmet me magnitudë 6.8 goditi pjesën juglindore të Tajvanit me popullsi të rrallë të dielën, sipas byrosë së motit të ishullit, por nuk ka raporte të menjëhershme për dëme .

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së mati tërmetin me magnitudë 7.2 ballë dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të SHBA-së lëshoi ​​një paralajmërim në Tajvan pas lëkundjes.